Babiš má ze Zemana strach. Je to jízda na tygru a premiér nemůže seskočit

Bývalý předseda a místopředseda Senátu Petr Pithart byl 25. srpna v Praze hostem diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce. (ČTK)

Bývalý předseda a místopředseda Senátu Petr Pithart byl 25. srpna v Praze hostem diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce. | FOTO: ČTK

Když se Petr Pithart poprvé setkal s Milošem Zemanem, moc dobrý dojem na něj budoucí premiér a současný prezident neudělal. Bývalý předseda senátu před Zemanem varoval před jeho prvním zvolením a ani dnes jeho „panování“ neschvaluje.

Podle Pitharta bylo chybou, že se vůbec bývalý šéf ČSSD stal hlavou státu. „Já jsem vynaložil snad nejvíc svého úsilí v senátu, aby zvolen nebyl. Rok jsem argumentoval na nejrůznějších fórech. Tehdy jsem řekl, že Zeman je semtex vložený do našeho ústavního systému,“ vzpomíná v rozhovoru pro Blesk s tím, že podobně se vyjádřilo i patnáct z osmnácti senátem tehdy dotázaných politologů.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Důvodem, že se nakonec Zeman stal prezidentem, je podle bývalého předsedy doznívající opoziční smlouva.Ty dvě velké strany se spolu zavázaly a daly si na to ruku, že jako gesto kajícnosti za skandální průběh posledních voleb prezidenta republiky Václava Klause to udělají takhle,“ vysvětluje Pithart.

„Tenkrát ty dvě strany řekly: ano, uznáváme byla to ostuda, už se to nebude opakovat, odpusť občánku, odpusť. Příště už budeš volit ty, přímo,“ dodává.  

O Zemanovi se Pithart obšírně rozhovořil i před třemi lety v rozhovoru pro FORUM 24. „Znám jeho lidské špatné vlastnosti a věděl jsem o nich dávno. Teď nemluvím o tom, že chlastá, a to při neuvěřitelných příležitostech, při vrcholných státních jednáních, to se ani nevyneslo ven, protože to byla hanba,“ řekl tehdy jeden z politiků, kteří byli výraznými tvářemi Občanského fóra.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

„Já jsem před tou volbou varoval. Soustředil jsem se na to, protože všichni si myslí, že hlavní motiv v politice je touha po moci, ale je tady ještě jeden skoro silnější motiv, a to je pomsta. Viděl jsem to na Mečiarovi. Co to dělá, když se člověk rozhodne, že se začne mstít. Zeman to v sobě měl a vůbec to nepopíral, když si tenkrát sestavil 24 karet těch, kteří pro něj nehlasovali,“ vzpomínal.

Mocenský pakt Zeman-Babiš má podle Pitharta zcela jasné důvody. „Motivací Zemana je extrémní ješitnost a u Babiše je to zprvu úlek z moci a rozšiřování bohatství a teď už je to samozřejmě strach. On se musí držet, pro něj je to jízda na tygru. On nemůže seskočit. A ten druhý ho tam prostě hodlá držet,“ je přesvědčen bývalý senátor.

„Ti dva mají úplně nesourodé motivy. Oni opravdu nemají ideově společného vůbec nic než tohle,“ říká Petr Pithart.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]