Políček Zemanovi: Babiš má získat od Donalda Trumpa pozvání do Bílého domu

Premiér Andrej Babiš ve sněmovně (ČTK)

Premiér Andrej Babiš ve sněmovně | FOTO: ČTK

Andreje Babiše zřejmě čeká mezinárodně-politický úspěch, o jakém marně snil prezident Miloš Zeman. Podle zjištění deníku Právo bude totiž český předseda vlády pozván do Bílého domu a setká se s prezidentem Donaldem Trumpem. Kromě bodů pro českého oligarchu, který si každé setkání se světovým státníkem výrazně užívá a používá ho na svých sociálních sítích k legitimizaci své kontroverzní politické kariéry, se jedná i o kladný bod pro Českou republiku v éře znejistění její zahraničně-politické orientace. Zpráva totiž přichází právě ve chvíli, kdy bude premiér Babiš pod tlakem vedení komunistické strany, která mu hrozí kvůli zahraniční politice a rezortnímu ministrovi Tomáši Petříčkovi vypovězením toleranční smlouvy, která drží u moci menšinovou vládu hnutí ANO.

Detaily Babišovy návštěvy v Bílém domě bude ve Washingtonu sjednávat ministr zahraničí Tomáš Petříček. Babiš i Petříček se však k plánu premiérovy cesty zatím odmítají vyjádřit. Babiš v pátek odpověděl: „O pozvání se mluví už dlouho. Zatím nic oficiálního není a v této chvíli není ani žádné oficiální pozvání.“

Ministr Petříček, který bude na návštěvě v USA mezi 20. a 23. únorem, už dříve řekl, že pootevřenější dveře má Bílý dům pro Babiše než pro Zemana, který přitom o návštěvu v minulosti usiloval. Petříček se setká se svým americkým protějškem Mikem Pompeem. Uvedl, že jedním z témat bude právě dojednání schůzky na nejvyšší úrovni. „Důležité je říct, že už řadu let neproběhla schůzka na nejvyšší úrovni obou zemí, což by mohlo přispět k prohlubování vztahů,“ uvedl Petříček (ČSSD) Českému rozhlasu.

Deník připomíná, že na konci roku 2016 podle informací z české prezidentské kanceláře pozval Donald Trump do Bílého domu Miloše Zemana, ale údajně z cesty sešlo a také o uvažované cestě Trumpa do Prahy se postupně přestalo hovořit. Analytici pak shodně uváděli, že Trump byl před Zemanem varován kvůli ostentativní podpoře kroků Vladimíra Putina, kterou se Zeman smutně proslavil v celém západním světě.

Pozvání pro Babiše do Bílého domu bude nepochybně těžkou ranou pro notoricky známou ješitnost Miloše Zemana zatímco se Andrej Babiš bude cítit polichocen.

O Andreji Babišovi se v amerických médiích píše jako o „českém Trumpovi“. Podle Hospodářských novin otevřela českým politikům dveře do Washingtonu kauza Huawei. Před hardwarem a softwarem čínské společnosti varoval před Vánocemi český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který je označil za bezpečnostní riziko.

Lidové noviny z Babišova koncernu Agrofert zase v lednu naznačily, že sjednání schůzky Trumpa s Babišem dostal ministr Petříček v podstatě za úkol. Ze zprávy plyne, že Česká republika zachová svůj shodný postoj se západními státy vůči čínské hrozbě, ale dává najevo, že by uvítala pozitivní signály vůči svým představitelům.

Další info: Novinky

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]