Babiš, milovník zvířátek. Při dojemném vypouštění raků se zapomíná, že před časem jich jeho firma tisíce otrávila

Andrej Babiš, zachránce raků (pprintscreen facebook A. Babiše)

Andrej Babiš, zachránce raků | FOTO: pprintscreen facebook A. Babiše

Kdykoli Andrej Babiš potřebuje odvrátit pozornost od vlastních obřích skandálů, jako je například nedávné usnesení Evropského parlamentu o jeho střetu zájmů a zneužívání dotací, nasadí fotky s dětmi, s babičkami nebo se zvířátky. Aktuálně třeba s raky slavnostně vypuštěnými do potoka. Voličstvo tleská a na osm a půl tisíce raků otrávených před několika lety Babišovou firmou už si ani nevzpomene.

Po dojímavé řeči pronesené v neznámém jazyce o tom, že už zase máme v přírodě „motýle“, přišlo vypouštění syslů. Příjezd, selfíčko s obdivovateli, selfíčko se syslem. Kamery. Nacpat vytřeštěné zvířátko do nory a pryč, odjezd. A teď tu tedy máme, kromě tisíců mrtvých, které Andrej podle svých slov zachránil před koronavirem, i pár zachráněných živých raků slavnostně vypuštěných do potoka. Premiérskou rukou osobně. Ve skutečnosti je samozřejmě zachránili ochránci zvířat, ale ti si zas takové píár před volbami dělat nepotřebují.

Přede dvěma lety vylovili desítky raků ze Stroupínského potoka na Křivoklátsku, který byl, stejně jako některé okolní vody, zasažen račím morem, a přenesli je do umělých podmínek, kde v karanténě čekali na to, až se budou moct bezpečně vrátit do přírody. Konkrétně právě teď do Tyterského potoka v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Což nastalo 2. června 2020. A to právě byla příležitost pro Andreje Babiše a jeho ANO. Ukázat se lidu, i se svým ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, a předvést se jako spasitel zvířátek.

Podle slov místních obyvatel to ale zas takové nadšení nevzbudilo. Spíš kritiku premiérova bezostyšného, průhledného populismu a trochu vcelku pochopitelného posměchu. Například když se ukázalo, že si na to pan předseda vlády obul „lakýrky“ a dost se divil, že by si do nich nabral. Takže mu musely být zapůjčeny holínky.

Bez komentáře premiérskou záchrannou akci nenechali ani opoziční politici. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) k tomu poznamenal: „Lány řepky, které Agrofert pěstuje, vedou k tomu, že vody jsou znečištěné. A je absurdní, když hlavní znečišťovatel krajiny vypouští raky.“

To ale Babiš neřeší. Pro jeho předvolební marketink je podstatné, že mnoho jeho skalních voličů si to vůbec nespojí do souvislostí anebo tomu prostě nevěří. Pan premiér, který ostatně ani žádné firmy nemá, vždyť to říkal, že by něco znečišťoval? To ne, to by mu přece matka Země, otec Slunce a možná i bratři Slunečník, Měsíčník a Větrník pěkně vyčinili. A co teprv Vesmír, copak ten by se na to mohl koukat? Takže si už vůbec neuvědomí a nevzpomenou, že před několika lety, v březnu 2014, jedna z Babišových firem, ZS Vilémov z koncernu Agrofert, vypustila do kanalizace toxické látky. Ty se potom dostaly do řeky Doubravky a otrávily 8500 raků v úseku dlouhém přes šest kilometrů

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Pro Aktuálně.cz se k tomu tehdy vyjádřil oblastní ředitel inspekce životního prostředí Jan Panský: „Mrtvé raky jsme našli v úseku řeky dlouhém 6,5 kilometru. Šetřením a provedenými rozbory bylo prokázáno, že závadná látka unikla z kanalizace společnosti ZS Vilémov,“ uvedl a dodal: „Působením této velmi toxické látky došlo nejen k úhynu raků, ale i naprostému zničení všech živých organismů v daném úseku řeky, a to včetně dalších chráněných druhů živočichů. Tato událost snížila ekologickou funkci významného krajinného prvku, kterým řeka Doubravka je.“

Dalo by se říct, že Andrej Babiš zkrátka pořád něco vypouští. Když ne plané sliby, tak lži typu „Nevím, komu Čapí hnízdo patří“, nebo nactiutrhačné řeči na adresu kdekoho, kdo se mu znelíbí. Potom zas jedy do řek a na pole a pak zase pro změnu raky a sysly – volejme sláva! – do přírody. Možná by ale udělal nejlépe, kdyby rovnou vypustil svou účast v čele vlády České republiky. Naše země je tím totiž dost kontaminovaná.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]