Babiš mladší dokázal všem, že měl právo vypovídat. Svému otci i novinářům

Andrej Babiš ml. na jižní Moravě (Štěpán Malát / se souhlasem autora)

Andrej Babiš ml. na jižní Moravě | FOTO: Štěpán Malát / se souhlasem autora

Andrej Babiš mladší převezl všechny, kdo se ho snažili shodit a zpochybnit, tedy zejména svého vlastního otce. Ukázal, že je svéprávný a že není žádný důvod, aby bylo omezeno jeho právo vypovídat před soudem. V kauze Čapí hnízdo, v níž je jeho otec obžalován z dotačního podvodu, vypovídal shodně se svojí výpovědí na policii a se svým dřívějším veřejným vystupováním. Je také ochoten se nechat vyšetřit soudním znalcem, jak to stále požadují expremiérovi obhájci.

Babiš starší se snažil mermomocí svému synovi zabránit v jeho výpovědi. Opět se pokusil svého syna veřejně zdiskreditovat a udělat z něj před očima veřejnosti nesvéprávného člověka. U předsedy hnutí ANO to zase tolik nepřekvapí. Mnohem horší jsou okolnosti, které výpovědi předcházely: proti Babišovi mladšímu se postavila řada údajně seriózních novinářů a rovněž se jej snažili znevěrohodnit. Je zřetelné, že se postavili proti člověku, jemuž bylo zjevně ublíženo vlastním otcem.

Andrej Babiš mladší u Městského soudu v Praze (ČTK / Vondrouš Roman)

S Babišem mladším jsme se setkali dvakrát ve Švýcarsku a později mnohokrát v Praze, kam se rozhodl přijet poté, co pomáhal odklízet sutiny po řádění tornáda ve vesnicích na Moravě. Poté se vrátil zpět do Ženevy a čelil problémům, které se logicky odvíjejí od předchozích zážitků, které měl.

Čeští novináři ovšem nepátrali po tom, co mu provedl jeho otec. Oni se zabývali tím, jak zlehčit jeho výpověď a jak dokázat, že jej někdo údajně řídí. Ať už to měla být jeho známá Hana Demeterová, se kterou tehdy dlouhodobě komunikoval a která mu pomohla uspořádat dokumentaci o jeho kauze, nebo třeba deník FORUM 24, neboť jsme mu dali prostor, aby vysvětlil okolnosti svého případu a svůj pohled na chování svého otce.

Někteří naši kolegové novináři přitom šířili nestoudnou lež, že jsme Andreje Babiše, tedy „nemocného člověka“, zneužili k tomu, abychom ovlivnili volby do poslanecké sněmovny. Tuto difamaci pak po novinářích opakoval sám Babiš senior. (Nebo spíše oni po něm, neboť konstrukce o zneužívání nemocného syna nese rysy manipulace Babišova komunikačního čaroděje Marka Prchala.)

Ještě před dvěma lety se zdála kauza Čapí hnízdo zablokovaná. Před vyšetřovatele předstupovaly postavy, které opakovaly expremiérovu verzi, a odhodlání státních zástupců poslat věc před soud nebylo právě vysoké. Definitivní zastavení celé kauzy zvrátilo až rozhodnutí nejvyššího státního zástupce. Pak se na scéně objevil Babišův syn, který nám ukázal dokumenty o tom, jak premiérova spolupracovnice a jeho ošetřující lékařka v jedné osobě doktorka Dita Protopopová zamezila jeho výpovědi na policii ve věci dotačního podvodu jeho otce. Napsala, že duševní nemoc Babiše ml. dlouhodobě vylučuje jeho výslech. Tuto účelovou omluvenku od premiérovy spolustraničky brala naše média bohužel vážně. Celý spis, který má deník FORUM 24 k dispozici, je děsivým obviněním celé rodiny Babišových včetně Andrejovy matky nebo sestry. Je to ukázka toho, jak jsou lidé schopni chovat se ze zištných důvodů ke svému nejbližšímu člověku.

Andrej Babiš mladší u Městského soudu v Praze (ČTK / Vondrouš Roman)

Babiš junior při rozhovorech o svém případu vždy trval na tom, že manžel jeho lékařky a zaměstnanec Agrofertu Protopopov jej zavlekl na anektovaný Krym na pokyn otce proto, aby ho svojí výpovědí nepoškozoval. Když byly tyto skutečnosti i díky deníku FORUM 24 zveřejněny, policie znovu pozvala Andreje Babiše mladšího na jeho žádost k výpovědi a celá kauza dotačního podvodu dostala nový spád.

Celou dobu přitom sledujeme něco naprosto nechutného: snahu otce udělat ze svého vlastního syna za každou cenu nevěrohodného blázna, aby se zachránil před případným trestem.

V případu Andreje Babiše juniora přitom není rozhodující to, zda je, nebo není zdravý, jak to mylně interpretuje řada novinářů a pozorovatelů. To není z právního ani z etického hlediska relevantní téma. Důležité je, zda Andrej Babiš junior je, nebo není způsobilý vypovídat před soudem a zda může jeho údajná nemoc jeho výpovědi ovlivnit tak, že by nemohly obstát jako hodnověrné svědectví. Soudce Jan Šott neshledal, že by způsobilý nebyl. A druhou otázku posoudí zřejmě soudní znalec. Je pak na soudci, jak celou věc vyhodnotí. Ale současnou výhrou Andreje Babiše ml. je to, že mohl vypovídat, v čemž mu bylo dříve bráněno. Skutečnost, že Babiš mladší vypovídal nyní před soudem stejně jako již před rokem před policií, je nepochybně důležitým aspektem procesu.

Jistě jsme si kladli otázky, proč Andrej Babiš jr. po odjezdu z Česka v minulém roce projevoval na sociálních sítích tak vysokou míru frustrace. To ale vůbec nezpochybnilo, nýbrž spíše podpořilo zřejmou skutečnost, že jeho práva byla potlačována. Podle toho se cítil.

Situace, kdy se novináři nepostaví za práva slabšího a vezou se na vlně marketingu mocného, manipulativního a silně autoritářského politika, je sama o sobě skandální. Stejně tak je skandální podsouvat kolegům, že chtěli zneužít nemocného člověka k politickým cílům. Bylo to neobyčejně odporné chování. Na prvním místě jmenujme Deník N, který se neustále snažil všemožně znectít jak nás, tak Andreje Babiše juniora. A to i za pomoci lží. Podobně se vůči nám chovali i zaměstnanci Andreje Babiše z mediální divize jeho holdingu.

(Pavel Beneš / FORUM 24)

Dotyční kolegové si zřejmě mysleli, že to je ta serióznost ve stylu padni komu padni. Ve skutečnosti pomáhali predátorovi, který dlouhodobě destruuje českou demokracii. Babišovo chování k vlastnímu synovi přitom jasně dokládalo jeho alarmující společenskou nebezpečnost. To v Deníku N poněkud přehlédli.

Není vůbec na místě, aby v médiích probíhala odborná diskuze o zdravotním stavu kohokoli. V civilizované společnosti víme, že i pokud někdo má psychické problémy, neznamená to, že je nesvéprávný, a už vůbec to neznamená, že jsou snížena jeho práva a nemůže vypovídat na policii či před soudem. Pokud argument o psychickém zdraví někdo zneužívá, je to nízký primitiv, který nejspíš nepochopil, že naše společnost už je – doufejme – mnohem dál. A to Andrej Babiš junior dnes před veřejností celkem jasně dokázal.

Výsledek celé kauzy Čapí hnízdo je věcí soudu. Naše hledisko lidských práv je ale jasné. Babiš mladší svá práva obhájil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články