Babiš mladší bude kvůli zavlečení na Krym vypovídat na policii

Andrej Babiš ml. na jižní Moravě (Štěpán Malát / se souhlasem autora)

Andrej Babiš ml. na jižní Moravě | FOTO: Štěpán Malát / se souhlasem autora

Andrej Babiš mladší potvrdil deníku FORUM 24, že bude vypovídat na policii ve věci svého oznámení z 8. ledna 2018, které se týká únosu na okupovaný Krym Petrem Protopopovem. Babiše mladšího vyzvala k podání vysvětlení policie na základě toho, že se syn předsedy vlády momentálně nachází na území České republiky.

Babiš junior výzvu policie vítá a vypovídat podle svých slov určitě chce, což také deníku FORUM 24 potvrdil. „Na základě zjištění, že se v současné době nacházíte na území České republiky, žádáme Vás, abyste podal vysvětlení dle § 158 odst. 6 trestního řádu, ve věci Vašeho oznámení, ze dne 08.01.2018, které jste zaslal prostřednictvím emailu na Kriminalistický ústav Praha,“ píše se ve výzvě policie.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Babiš mladší dorazil do České republiky v červenci, když se rozhodl pomáhat jako dobrovolník na jižní Moravě v obcích zasažených tornádem. V některých médiích se vzápětí objevila informace, že policie již o výslech zájem nemá.

„Samotný výslech oznamovatele, jako poškozeného, nebyl pro objektivní skutečnosti realizován, byť byl mimo jiné žádán prostřednictvím mezinárodní právní pomoci. Absence výslechu pak v porovnání s jinak zjištěnými skutkovými okolnostmi nebyla nezbytná pro rozhodnutí policejního orgánu. K provedení výslechu oznamovatele pak orgány činné v trestním řízení vyčerpaly všechny zákonné možnosti,“ uvedl letos v únoru tiskový mluvčí státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Policie se „kauzou Krym“ zabývala tři roky, letos v únoru případ odložila. V usnesení o odložení se ale objevily závažné nesrovnalosti. Je zde doslova uvedeno, že „neznámý pachatel“ měl Babiše ml. proti jeho vůli odvézt na území Ukrajiny, kde „ho nejméně v období od 5. 1. 2018 do 13. 1. 2018 držel proti jeho vůli na přesně nezjištěné psychiatrické klinice, kterou oznamovatel nemohl opustit a kde mu měla být proti jeho vůli aplikována psychofarmaka“.

Andrej Babiš junior (Pavel Šafr, FORUM 24 / se souhlasem autora)

Jenže 27. února 2019 požádal Babišův právník JUDr. Petr Topinka policii o opravu této skutečnosti. Vysvětlil, že jeho klient nikdy netvrdil, že by se nacházel v psychiatrické léčebně, ale naopak sám policii v e-mailech informoval o tom, že se nachází u své přítelkyně ve městě Krivoj Rog na jihu Ukrajiny. Státní zástupce ale žádosti o opravu nevyhověl s tímto sdělením: „Podotýkám, že je v tomto směru plně na poškozeném, aby v rámci své výpovědi dosavadní zjištění orgánů činných v trestním řízení korigoval či doplnil a lidově řečeno ‚uvedl věci na pravou míru. V tomto směru tedy nebudu přijímat žádná opatření.“ (více zde)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]