Babiš mladší popřel, že by podepsal smlouvy o převodu akcií farmy Čapí hnízdo. Tohle můj podpis není, prohlásil

Andrej Babiš mladší u Městského soudu v Praze (ČTK / Vondrouš Roman)

Andrej Babiš mladší u Městského soudu v Praze | FOTO: ČTK / Vondrouš Roman

Andrej Babiš mladší, syn bývalého českého premiéra, souzeného pro dotační podvod, vypovídal v pátek jako svědek u Městského soudu v Praze. Otec se snažil jeho výslechu zabránit s odkazem na jeho nevěrohodnost v důsledku psychické nemoci, což soudce Jan Šott odmítl s tím, že svědek není nezpůsobilý. Babiš mladší odpovídal hodinu a půl na otázky soudce, státního zástupce i dvou právníků expremiéra Babiše staršího. Celkově jeho výpověď potvrzovala verzi obžaloby. Mimo jiné uvedl, že otec znásilnil jeho základní lidská práva.

„Tohle můj podpis není. Stoprocentně to není můj podpis,“ řekl Andrej Babiš mladší u soudu poté, co mu soudce Šott ukázal smlouvy o převodu akcií společnosti Farma Čapí hnízdo. „Před tím, než mi je ukázali na policii, jsem je nikdy neviděl,“ doplnil. Podle svých slov v sídle Agrofertu podepsal nějaké listiny za přítomnosti finanční ředitelky holdingu Petry Procházkové. Nepamatuje si ale, jaké. Převod akcií to prý nebyl. Akcie společnosti Farma Čapí hnízdo podle svých slov nikdy neviděl, ani nedržel v ruce.

Soudce Šott se ho v páteční výpovědi ptal i na vztah jeho otce Andreje Babiše k farmě Čapí hnízdo. Podle expremiérova syna měl na farmě Čapí hnízdo vybrané místo pro sebe a své blízké. „Čapí hnízdo řídili zaměstnanci jemu blízcí,“ řekl.

Znásilnil má základní lidská práva

U soudu mimo jiné Andrej Babiš mladší popsal svůj vztah s otcem. „Neměl jsem s ním problém do roku 2015. V současné době s ním nemám žádný vztah. Nekomunikujeme,“ řekl ve své páteční výpovědi.

Farmu Čapí hnízdo Andrej Babiš několikrát navštívil. „Byl jsem tam hodněkrát. Poprvé jsem tam byl, když to byla zhroucenina. Otec mi to chtěl ukázat. Řekl mi, že to kupuje,“ uvedl.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Andrej Babiš mladší soudu během své páteční výpovědi předložil lékařské potvrzení vystavené lékařkou Džamilou Stehlíkovou o tom, že je schopen vypovídat a je pod jejím odborným lékařským dohledem. „Znám svoji diagnózu, ale nesouhlasím s ní. Je to schizofrenie,“ odpověděl Babiš mladší na dotaz ohledně své nemoci. Sdělil pak soudci, že je ochoten podstoupit vyšetření soudního znalce ohledně svého psychického stavu.

„Můj otec znásilnil má základní lidská práva v roce 2017,“ řekl soudu Andrej Babiš mladší. Potvrdil pak svá dřívější vyjádření, že jej otec nechal odvézt manželem jeho lékařky Dity Protopopové na Krym, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. „Použil zaměstnance s ruským občanstvím a kriminální historií a přinutil mě odejít z České republiky,“ řekl Babiš mladší.

„Není to nic příjemného, ale udělal jsem pro dnešek můj úkol,“ řekl Andrej Babiš mladší při odchodu ze soudní síně novinářům. „Všechno jsem zopakoval, jak jsem už jednou říkal. V žádném případě jsem žádné akcie nepřevzal,“ zopakoval s tím, že podpis na smlouvě o převodu akcií společnosti Farma Čapí hnízdo není jeho.

Otec ze mě udělal bílého koně

„Otec ze mě neudělal jen bílého koně, udělal ze mě blázna a další věci. Jak vidíte, jsem v dobrém rozpoložení a tak to bude před soudcem,“ řekl syn expremiéra Andrej Babiš mladší novinářům při příchodu k soudu, kde probíhá proces nad jeho otcem v kauze Čapí hnízdo. Babiš mladší potvrdil, že bude vypovídat v neprospěch svého otce.

„Akcie jsem nepodepsal, ale podepsal jsem nějakou smlouvu. Hodlám to zopakovat. Proč ne,“ řekl Andrej Babiš mladší po příchodu k budově soudu. „Dnešek je pro mě osobní výhra,“ doplnil.

Babiš mladší žije ve Švýcarsku. Soudu tak nebylo zřejmé, zda se v září dostaví osobně, nebo zda bude v říjnu hovořit ze zahraničí prostřednictvím videokonference. Expremiérův syn ale v tomto týdnu kontaktoval soud s tím, že se k jednání dostaví.

Expremiér se výpovědi nezúčastnil – podle svého advokáta proto, aby syna „neznervózňoval a šetřil“. „Je to blbost, protože by mě nebyl schopný destabilizovat. Bylo to dobré,“ okomentoval výrok svého otce Andrej Babiš mladší, když odcházel ze soudní síně. Stejně tak u soudu chyběla i druhá obviněná Jana Nagyová. Babišovi obhájci neúspěšně žádali, aby soud nechal vyšetřit synův duševní stav.

Obžaloba uvádí, že Babiš starší zajistil v roce 2007 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle obžaloby to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Babišův syn tvrdí, že podpis na listině k převodu akcií není jeho. Je jediným členem expremiérovy rodiny, který se rozhodl vypovídat. U Babišovy manželky Moniky, jejího bratra Martina Herodese a expremiérovy dcery Adriany Bobekové musel soud použít jejich stručné výpovědi z přípravného řízení, neboť vypovídat před soudem odmítli.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]