Babiš mlčí k rozpočtu. Tohle je politická satira v praxi, říká Fiala

Předseda ODS Petr Fiala  (Česká televize)

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: Česká televize

Poslanecká sněmovna se ve středu věnuje rozpočtu na rok 2021. Předseda ODS Petr Fiala upozornil na absurdní věc – předseda vlády Andrej Babiš k tomuto zásadnímu zákonu neřekl ani slovo a pozměňovací návrhy předkládá jako poslanec.

“Nejdůležitější zákon roku, “zákon zákonů” (Miloš Zeman), základní nástroj vládní politiky – rozpočet. Projednáváme dnes v poslanecké sněmovně, dotkne se každého občana. Premiér k tomu neřekl ani slovo! Překvapuje to někoho? Možná už ne, ale normální to není. Premiér k rozpočtu mlčí, ale jako poslanec (!) předložil pozměňovací návrh k daním, který celý rozpočet nakonec změní. Jiný návrh předložil 1. místopředseda vlády! Politická satira v praxi. Tak dnes vypadá vládnutí ANO s ČSSD. Bezradnost a zmatek. Řešení přinese až příští vláda,” uvedl Fiala.

Návrh státního rozpočtu na příští rok ve sněmovně podpořil prezident Miloš Zeman. Kvůli epidemii je podle něj nutné se vzdát některých stereotypů, jako je nadřazování ekonomického růstu nad cokoli jiného. Zopakoval, že si ekonomika nemůže dovolit druhé uzavření, takzvaný lockdown, a nezbytné je zadlužování. Posteskl si ale, že musí schvalovat výrazný rozpočtový schodek. Přál by si, aby se neplýtvalo. Opět se vyslovil pro zrušení daňových výjimek.

Vládní návrh předpokládá příjmy 1488 miliard korun a výdaje 1808 miliard. Rozpočet čelí kritice opozice.

Zeman v proslovu, který trval asi 25 minut a který stejně jako loni kvůli potížím s nohami pronesl vsedě, poukázal na to, že dosud Česká republika žila ve více méně konjunkturálním období s excelentně nízkou mírou nezaměstnanosti či se snižováním podílu státního dluhu na hrubém domácím produktu. S první vlnou epidemie ale Česko muselo opustit “adoraci hospodářského růstu”, aby se podařilo zachránit lidské životy. Poznamenal, že se tak vytvořila nová situace, ve které je nutné vzdát se některých stereotypů, a to nadřazování ekonomického růstu nad cokoli jiného.

Za druhou změnu myšlení označil potřebu zadlužování se. “Protože si nemůžeme dovolit druhý lockdown, to už by si ekonomika pravděpodobně klekla, pak je nezbytné zadlužování,” řekl. Podotkl, že dosud podporoval politiku šetření. “A teď, stejně jako vy všichni ostatní, jsem trochu vykolejen, když musím, a to z přesvědčení, schvalovat výrazný deficit, i když bych si samozřejmě přál, aby se při tom neplýtvalo,” dodal.

Přál by si, aby v případě, že stát kvůli epidemii přistoupí k dotacím, byly časově omezené, a nahrazovaly je úvěry, které musí podnikatelé splatit, což je motivuje. Podpořil program COVID III, který podle něj na rozdíl od předchozích programů COVID I a II vypadá rozumně. COVID III považuje za základní program, který pomůže zemi vyvést z krize.

Zabýval se i otázkou zrušení superhrubé mzdy. Debatě kolem návrhu nerozumí, jde podle něj o technikálii. Za podstatu věci označil výši daňové sazby. Řekl, že na rozdíl například od důchodců či osob samostatně výdělečně činných se zaměstnanci v souvislosti s následky epidemie nedočkali solidární úhrady. Za rozumný kompromis proto považuje to, že snížení daně z příjmů bude časově omezeno na dva roky. Nedovede si představit, že by ekonomika výpadek, který bude ročně asi 90 miliard korun, měla snášet déle.

Zeman v projevu kritizoval některé návrhy na výdaje ze státního rozpočtu. Zdroje podle něj nejsou. Zdůraznil, že si stát sice může peníze půjčit, bude je ale muset vrátit. Postavil se třeba proti odborářskému návrhu na vyhlášení dvou volných dnů před svátkem 17. listopadu, označil to za mrhání penězi. Znamenalo by to ztrátu 24 miliard korun, řekl. Předseda Českomoravské konfederace odborových vazů Josef Středula prezidentovu kritiku jejich návrhu odmítl jako “zcela nadbytečnou”. “Kritizovat totiž snahu o pomoc při nešíření covidu-19 a odlehčení přetíženému personálu nemocnic je zbytečné,” napsal na twitteru. Životy a zdraví se podle něj penězi vyčíslit nikdy nedají.

Zeman odmítl také návrhy na zvýšení základní daňové slevy na poplatníka, protože by podle něj představovaly výrazný výpadek rozpočtových příjmů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články