Babiš možná bude moci opět obchodovat se státem, příslušný zákon jde k soudu

Budova holdingu Agrofert  (Česká televize)

Budova holdingu Agrofert | FOTO: Česká televize

Andrej Babiš (ANO) má velkou šanci na straně jedné zůstat ministrem (popřípadě povýšit na premiéra) a na straně druhé obchodovat se státem v rámci veřejných zakázek i přijímat nenárokové dotace a užívat si investičních pobídek (slev na dani z příjmů apod.). Poslanci ANO totiž tvrdí, že byla nejnovější verze zákona o střetu zájmů napsána čistě pro poškození jejich předsedy Babiše, a tak se obracejí na Ústavní soud.

Mají přitom šanci uspět, ale úplně z jiného důvodu. V zákoně je totiž pro tvrdší podmínky uvedena hranice ve výši 25 % na hlasovacích právech. Poškozeni tak budou nejen ministři, pokud by se chtěli účastnit veřejných zakázek či přijímat různé výhody, ale také menšinoví akcionáři, kteří jsou s nimi ve firmě a v krajních případech také akcionáři většinoví.

Hranice 25 % přitom nemá žádné logické vysvětlení. Nezakládá totiž většinové vlastnictví. Ironií navíc je, že poslancům za ANO nejde ani tak o jakékoli menšinové akcionáře (v Agrofertu ostatně žádní nejsou), nýbrž o to, aby nebyl nadále poškozován právě Andrej Babiš, který má o veřejné zakázky i různé výhody od státu i nadále zájem. „Babišovi“ poslanci svůj záměr sami přiznali.

Žaloba se zaměřuje také na omezení soukromého vlasnictví, pokud jde o vlastnictví médií členy vlády. Jak známo, Babiš vlastní řadu médií, od celostátních deníků po rozhlas a televizi.

Poslanci hnutí ANO konkrétně žádají o zrušení tří paragrafů, které omezují právo firem vlastněných členem vlády získat státní dotace a zakazují členům vlády vlastnit média. Stížnost odešlou k Ústavnímu soudu v příštím týdnu, řekl dnes na tiskové konferenci místopředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Kvůli stejným paragrafům se na soud obrátil i prezident Miloš Zeman, který je Babišovým spojencem. Jmenoval ho bez předložení čistého lustračního osvědčení a také přehlíží Babišovy lži ohledně případu Farmy Čapí hnízdo, kde Babiš tvrdil, že nevěděl, komu farma patřila, a komu se tedy jeho firma zaručila o stamilionový úvěr. Pak zjistil, komu patřila, ale nechtěl to prozradit veřejnosti. Teprve později se ukázalo, že farma patřila jeho dětem a bratrovi jeho přítelkyně, ale dokumenty o tom jsou ztraceny. Zeman Babišovi všechny lži odpustil, a dokonce se s ním na Čapí hnízdo vypravil.

Zákonu se přezdívá lex Babiš právě proto, že nejvíce zasáhl vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Ten vlastnil 100 % holdingu Agrofert, který je největším producentem v českém zemědělství a potravinářství, dvojka v chemickém průmyslu a významným subjektem také v lesnictví a médiích, jak připomněla ČTK. Koncern je velkým příjemcem státních dotací. Součástí koncernu je i vydavatelství Mafra, které vydává mimo jiné deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]