Babiš na brífinku vyzval ministra Chovance k rezignaci

ČTK

Ministři Chovanec s Babišem | FOTO: ČTK

Ministr financí Andrej Babiš dnes od 3 hodin vysvětloval na brífinku svůj postoj k tzv. reorganizaci policie a s ní spojenému odchodu šéfa ÚOOZ Šlachty. S čím tentokrát přišel před televizní kamery? Rozhodně ne s žádnými novinkami.

Babiš tvrdí, že tradiční politické strany organizují „hon“ na jeho osobu, protože on jediný bojuje proti korupci. Tedy snad kromě Roberta Šlachty, kterého chtějí odtranit, protože je jeho útvar „jediný nezávislý“. Zároveň odmítl, že by z koalice jeho hnutí vystoupilo, prý má raději odstoupit ministr Chovanec.

Ještě předtím však Předseda ANO předpověděl, jak by mohla vypadat vláda po případném odchodu jeho hnutí. Prý očekává menšinovou vládu sociálních demokratů s KDU-ČSL, kterou Miroslav Kalousek rád podpoří, jak Babiš uraženě poznamenal.

ČTK

Na Moravce není čas, poslali jsme Pelikána

Nejdříve se Babiš na mimořádné tiskové konferenci vyjádřil ke své dnešní neúčasti v diskuzi v Otázkách Václava Moravce, kam byl podle České televize pozván a ve studiu na jeho místě zůstala stát prázdná židle. „My jsme dnes měli od rána seminář o EET na Sapě, ten byl ohlášen měsíc a půl dopředu,“ zdůvodnil nejdříve svou nepřítomnost, „navrhl jsem, aby šel místo mě pan Pelikán, nechápu, proč to ČT odmítla,“ dodal Babiš.

Dále předseda hnutí ANO zopakoval, že je připraven se zúčastnit jednání Bezpečnostní rady státu pouze v případě, že na ni bude pozván i nejvyšší státní zástupce, ministr Pelikán a Robert Šlachta. „Nemíním asistovat u divadla ČSSD … Chceme slyšet všechny strany za jedním stolem,“ vysvětlil, proč na účasti stántího zástupce Zemana, Pelikána a Šlachty trvá.

K Otázkám Václava Moravce se Babiš ještě vrátil: „Dnes mohli diváci v OVM vidět sestavu menšinové vlády ČSSD a KDU s podporou pana Kalouska. Všichni chtějí, abychom odešli.“ Babiš je přesvědčen, že vládu ČSSD s KDU Kalouskova TOP 09 ráda podpoří,  protože „tradiční politici si rozumí“.

Předmětem dnešních Otázek byla podle Babiše „kritika všeho, co já dělám“. „Nevím, proč pan Chovanec komentuje výsledky mé německé firmy. Co je mu do toho?,“ opřel se ještě jednou do ministra vnitra. Následně se vrátil ke kauze Agrotec, ve které je podle něj neoprávněně vyšetřována jeho firma: „Policie neprávem obvinila moji firmu. Ať se to pořádně vyšetří. Pan Chovanec mluví o nějakém soudu. Jak on to ví? On sleduje živé kauzy?“.

Šlachtův ÚOOZ chce prý někdo rozprášit proto, že „byl absolutně nezávislý a byl schopen vniknout i na Úřad vlády“. Není se co divit, že Šlachtův postup při dnes již téměř 3 roky starém zásahu Babišovi vyhovuje, kromě uvolnění prostoru pro jeho hnutí a likvidace bývalé vlády toho totiž fakticky moc nepřinesl.

Nikdo mě nemá rád

Babiš v ublíženém tónu pokračoval i při odpovídání na dotazy přítomných novinářů. Jako obvykle neopomněl připomenout, že je pro zkorumpované tradiční strany nežádoucím vetřelcem, protože bojuje proti korupci a na ministerstvu maká. Rezolutně odmítl, že by se chystal se svým hnutím z vlády odejít, to by podle něj měl udělat ministr Chovanec, protože „nedodržuje koaliční dohodu“.

Proč si na loajalitu v koalici Babiš vzpomněl až teď a ne při hlasování o tzv. protikuřáckém zákoně, kde jeho poslanci hlasovali proti vládnímu návrhu, na kterém se koalice shodla a za který jeho poslanci chodili lobbovat do televizních pořadů?

Jestli probíhající krize koalici rozloží, záleží v tuto chvíli především na trpělivosti Bohuslava Sobotky. Ten byl dosud ochoten leckterý Babišův exces přejít, v době mírného poklesu jeho popularity by ale mohl být agresivnější.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner