Babiš na Evropské radě poškozuje zájmy České republiky. Můžeme přijít o peníze

ČTK

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš odletěl do Bruselu, kde ve dnech 12. a 13. prosince zasedá Evropská rada. Jeho účast na jednání je jednoznačnou ukázkou toho, jak jeho konflikt zájmů oslabuje pozici České republiky, ohrožuje čerpání dotací v následujících letech a poškozuje naši zemi v očích evropských partnerů.

Poslední týdny jsou ve znamení jasného vzkazu Evropské unie všem členům: Nebudeme nadále respektovat střet zájmů kohokoli, kdo má vliv na určování podmínek pro čerpání evropských dotací. A přesto se Babiš účastní jednání Evropské rady, což samo o sobě odporuje finančnímu nařízení EU.

ČTK

Babiš bude díky svému obrovskému marketingovému stroji předstírat, že na Evropské radě prosadil, co se dalo. Jenomže součástí jednání je mj. dlouhodobý finanční rozpočet EU, Víceletý finanční rámec na roky 2021-2027. A Babiš bude prosazovat zájmy svého holdingu, tedy například blokovat zastropování zemědělských dotací, na němž by holding Agrofert zásadně tratil.

Český premiér jedná z pozice člověka, o němž auditoři Evropské komise konstatovali, že je ve střetu zájmů. Kritizují ho ostatní země (zejména ty, které tím pádem jeho holding financují), výbory europarlamentu, opozice i zahraniční novináři. A on sám přesto odjede na Evropskou radu a předstírá, že na jejím jednání může něčeho dosáhnout.

Od chvíle, kdy se europoslanci shodli na tom, že český předseda vlády je ve střetu zájmů, uběhl rok. Česká republika na to nijak nezareagovala, a teď dokonce ministryně z Babišova hnutí tvrdí, že se budeme soudit.

Tohle není boj o Českou republiku, ale o peníze pro Agrofert. A Agrofert není Česká republika. Jsme oslabení a spojit se můžeme jen s těmi, v jejichž zemích střet zájmů existuje také. Až tam nás dostal náš velký státník Babiš proto, že si myslí, že může sedět na dvou židlích najednou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner