Babiš na talíři i pod stromečkem. Tady je tradiční návod, jak se vyhnout jeho výrobkům

Andrej Babiš (ANO), sídlo holdingu Agrofert v Praze (ČTK / FORUM 24)

Andrej Babiš (ANO), sídlo holdingu Agrofert v Praze | FOTO: ČTK / FORUM 24

Jak se při nákupu před svátky vyhnout výrobkům obžalovaného kandidáta na prezidenta Andreje Babiše, je stále velké téma pro řadu lidí. Deník FORUM 24 přináší tradiční aktualizovaný seznam firem, které Babiš ovládá v sektoru potravinářství a výrobků, které uvádí na trh. Zjednodušeně řečeno, s výrobky firem Andreje Babiše je možné se setkat jak na svátečním stole, tak pod vánočním stromkem. Ročně vyprodukuje 730 tisíc tun pekárenských výrobků, 244 tisíc tun masa nebo 222 tisíc tun výrobků z mléka.

Níže uvedený seznam představuje hlavní značky Agrofertu a příbuzných firem v oboru potravinářství. Část produkce však společnosti uvádějí na trh i pod privátními značkami řetězců. Odpůrci produktů z podvodu obžalovaného politika mají složitou situaci například při výběru pečiva. V tomto oboru expremiér mimořádně dominuje. Patří mu nejen značka Penam a Zelená louka, ale ovládá už i Odkolek a United bakeries. Patří také mezi největší dodavatele mraženého pečiva, které pracovníci řetězců v prodejnách dopékají a prodávají jako čerstvé. V některých řetězcích je také mimořádně složité vyhnout se Babišovým výrobkům při výběru trvanlivých uzenin nebo drůbeže.

Andrej Babiš (ANO), areál Farmy Čapí hnízdo (ČTK / Evropská unie)

Vepřové, drůbeží, hovězí, rybí, koňské maso – Animalco, Hyza, Procházka

Společnost Animalco s obratem 5,4 miliardy a 40 pracovníky (v roce 2017) dodává: hovězí maso, drůbež celou i po částech, marinované maso, měkké masné výrobky, uzená masa, vařené masné výrobky, vepřové maso, produkty bez lepku, zvěřinu, koňské maso, ryby, vnitřnosti a vedlejší jatečné produkty. Podobný sortiment jde do distribuční sítě v ČR a SR také pod Babišovou značkou Hyza. Značku Procházka Agrofert získal po odkoupení masokombinátu stejného jména v Roudnici nad Labem. Byl to jeden z největších masokombinátů v zemi a největší konkurent Kosteleckých uzenin.

Vejce – Česká vejce CZ

Společnost sdružuje několik drůbežáren po celé republice. Dodává vejce do řetězců, přes velkoobchody i do malých prodejen. Agrofert se chlubí tím, že ročně vyprodukuje 271 milionů vajec.

Uzeniny a konzervy – Kostelecké uzeniny

Největší zpracovatel masa v České republice. Pod touto značkou pouští obžalovaný kandidát na prezidenta do oběhu produkty z vepřového, hovězího a kuřecího  masa a kompletní sortiment masných výrobků a konzerv. Kostelecké uzeniny, a. s., prodávají své výrobky pod dvěma značkami, Kostelecké uzeniny („Tvůrce chuťových zážitků“) a Maso Planá („Jídlo nás baví“).

Uzeniny Kmotr – Masna Kroměříž

Největší výrobce trvanlivých fermentovaných salámů v ČR. Nabízí: fermentované klobásy, salámy.

Uzeniny – Krahulík, masozávod Krahulčí

Masokombinát produkuje také pod značkou Vysočina Hodice. Dodává široké spektrum výrobků. Měkké uzeniny, sekané uzeniny, trvanlivé tepelně opracované uzeniny, trvanlivé uzeniny fermentované, vařené výrobky, aspiky a huspeniny, bio párky a klobásy atd.

Mléko, máslo, tvaroh, Salko, Pikao, Jesenka, zmrzlina… Tatra, Mlékárna Hlinsko

Pod značkami Mlékárna Hlinsko a především Tatra produkuje Andrej Babiš smetanu, UHT mléko, kondenzované mléko, máslo, produkty v programu Školní mléko, sušené mléko, mléko, tvaroh, zmrzlinu.

Andrej Babiš (ANO) (Profimedia)

Mléko, jogurty, smetana, pomazánkové máslo, Zlatá Haná – Olma

Největším zpracovatelem mléka v ČR je Babišova společnost Olma. Produkuje pod značkami BIO jogurt, BIO mléko, Cavalier, Florian, Florian Active, Klasik, Olmíci, Olmáček, Pierot, Selský jogurt, Silueta, sýr Grande, Smetana, Populár čerstvé mléko, Selské mléko, Selské máslo, Máslo, Tradiční pomazánkové a Zlatá Haná.

Pečivo – Penam, Pekárna Zelená louka, Odkolek, United Bakeries, Delta pekárny

Pekárna Zelená louka nedaleko Prahy dodává výrobky pro Babišův pekárenský gigant Penam. Pokud chcete Andreje Babiše podpořit, kupte si chléb, celozrnné a vícezrnné pečivo, toustový chléb, super sandwich, sladké pečivo, sváteční pečivo, vánočky, perníky… Zelenou louku proslavila nová linka na toustový chléb za sto milionů, kterou si Babiš nechal zaplatit z dotací. V roce 2022 Agrofert odkoupil pekárny sdružené pod firmou United Bakeries. Kromě samotných pekáren získal Babiš také značky Odkolek a Delta pekárny.  Ročně vyprodukuje Agrofert 730 tisíc tun pečiva.

Lahůdky, maso, uzeniny, chlebíčky, bagety, pomazánky, vegetariánské produkty, masny – Procházka, Papei

Pod značkou původně masokombinátu a bývalého konkurenta, roudnické společnosti Procházka, provozuje Babiš síť více než stovky prodejen masa a lahůdek, které jsou nejčastěji součástí provozoven Penny market a Kaufland, ale je možné najít i klasické kamenné prodejny této značky. Dále je pod značkou Procházka uváděn na trh sortiment lahůdek, sýrů, ryb a škvařených výrobků. Podobný sortiment najdete i pod značkou Papei, která „patří do holdingu“. Kromě obložených baget, chlebíčků, pomazánek a dalšího širokého lahůdkářského sortimentu Papei nabízí i vegetariánské produkty. Například vege řízek, vege sekanou nebo falafel.

Olej – Preol food

Klasický jedlý řepkový olej produkuje známá lovosická společnost Preol. Je to ta, která těžila z dodávek bionafty pro stát. Jde o mnohokrát popsanou situaci, na jedné straně obchodu byl Babiš-dodavatel a na straně druhé Babiš-odběratel, tehdejší premiér. Společnost Preol je jistým klenotem Andreje Babiše. Například v roce 2014 měla zisk, který vyplatila svému majiteli, 336 milionů, tedy víc než čtvrt miliardy korun, na dani přitom odevzdala jen 382 tisíc korun.

Dopečený chléb, bagety, kaiserky ze supermarketů – ProFrost

Nekupujete pečivo pod značkou Penam, protože je od Babiše, a raději koupíte v supermarketu čerstvě dopečený chléb, bulku nebo kaiserku? Moc jste si nepomohli. Patří mu totiž také společnost ProFrost, která je dvojkou na trhu v dodávkách mraženého pečiva do supermarketů. Můžete si tak koupit například Vesnický chléb z kamenné pece, který uhnětli pekaři v obrovském závodu v Prostějově, zamrazili ho a následně jel přes celou republiku k vám do města a tam ho ve zdejším supermarketu rozpekli.

Astratex

Samostatnou kapitolou je krok Andreje Babiše do segmentu spodního prádla a jeho distribuce. Pokud máte v plánu blízké osobě nadělit spodní prádlo a přijde vám pod ruku kousek od značky Astratex, tak i toto je od expremiéra Babiše.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články