Babiš nám nenalil čistého piva. Zlatavý mok nezlevní

Eric Drooker

Koblihy už zřejmě nefungují, jak se původně očekávalo, a tak je nutné přistoupit k silnějšímu kalibru. Andrej Babiš pivnímu národu slibuje, že zlevní populární nápoj, a za to samozřejmě očekává občanský vděk a následně hlasy ve volbách. Je ovšem důležité upozornit, že ministr financí opět lže. Snížení DPH totiž v žádném případě neznamená snížení ceny pro konečného uživatele.

Populistické gesto, které má přesvědčit občany, jak velkým dobrodincem Andrej Babiš je, měl každý prohlédnout hned, jak svůj výrok o zlevnění piva pronesl. Je totiž velký rozdíl mezi tím, když snížíte obchodníkům daň z přidané hodnoty, a tím, že nalháváte zákazníkům, že si daný produkt koupí za lepší cenu. Nekoupí. Konkrétně se stejná situace odehrála třeba u knih. Jejich cena zůstala stejná, ačkoli šlo DPH dolů.

Eric Drooker

Vysvětlení, proč nedojde ke snížení ceny piva, je velmi jednoduché. Restauratéři, kteří mají zaběhnuté provozovny, nemají důvod zlevňovat. Dělají to pouze krátkodobě v rámci mimořádných akcí a musí k tomu mít rozumný důvod. Dlouhodobě by šlo o podnikatelskou sebevraždu. Stejně jako v jiných oborech podnikání si i hospodští všímají, v jakých cenových hladinách se pohybují jejich konkurenti, a podle toho určují i svou politiku. Nejde předpokládat, že by se najednou všichni „domluvili“ a přestali by vydělávat tam, kde to jde nejsnadněji.

Jiná situace nastane u drobných hospůdek například na venkově nebo menších městech. Ale opět to nebude mít slibovaný efekt. Cena se nezmění. Menší živnostníci totiž peníze, které ušetří na snížení DPH, vezmou jako odpustek za zřízení elektronické evidence tržeb, které možná zachrání jejich podnikání.

Miloš Zeman, Andrej Babiš (ANO)  (ČTK)

Všechny tyto okolnosti si agrokrál Babiš moc dobře uvědomuje. Přestože spoustě věcí nerozumí, vydělávaní peněz ovládá naprosto bezchybně. Smutné je, že mu na jeho trik skočili nejen někteří občané, ale i část koaličních partnerů. Lidovci třeba kritizují vicepremiérovo prohlášení a proti argumentují lepším přístupem mládeže k alkoholu, ale zde problém skutečně nevězí.

Částka, kterou na EET do budoucna Andrej Babiš vydělá, musí být neskutečná. Jinak by se tolik nesnažil o její zavedení. Nejen, že docílil zákaz debaty v Poslanecké sněmovně a neustále občanům lže, ale rozhodl se i pro krok, který musí být pro jeho povahu nesnesitelný. Známý škrt totiž investuje své peníze, aby přesvědčil o nutnosti registračních pokladen většinu lidí. Brožura, pokladničky pro děti a bůhví, co ještě Babiš chystá. Do 10.února, na kdy si prosadil hlasování o šmírovacím nástroji, toho může stihnout ještě dost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články