Babiš: Stavby brzdí spekulanti. Sám však blokuje obchvat. Nechce hluk u Čapáku

sglprojekt.cz

Areál farmy Čapí hnízdo | FOTO: sglprojekt.cz

Typická „babišárna“ je nářek premiéra v nedělních otázkách Václava Moravce ohledně blokování staveb silnic a dálnic. Když se bránil faktu, že jeho ministr není schopen stavět dálnice, použil mezi řadou výmluv také tu, že stavbám brání spekulanti. Pikantní však je, že jednu z důležitých staveb – obchvat Olbramovic na trase Praha – České Budějovice blokuje jedna ze společností Babiše, Imoba.

archiv

Ta nejprve prodala státu pozemky potřebné pro obchvat – za osminásobek znalecké ceny – a následně začala stavbu blokovat pomocí odvolání proti již vydanému stavebnímu povolení. „Na straně společnosti Imoba může dojít ke vzniku újmy, kdy nebude bez vlastní viny schopna dostát svým závazkům poskytovat vysoký standard svých služeb, včetně nerušeného klidu a odpočinku,“ zní část odvolání Imoby.

Obchvat by vyřešil dva zásadní problémy. Ulevil by místním obyvatelům. Obec je totiž extrémně přetížená dopravou, většinu dne není možné bezpečně přejít hlavní silnici, denně tu projede dvacet tisíc aut. Podstatnou úlevou by obchvat byl i pro řidiče, cestu by zjednodušil a zrychlil. Jenže nic takového alespoň zatím nebude. Babiš stavbu blokuje, protože nechce, aby měl zvýšený hluk na svém letním sídle postaveném z dotací určených pro malé a střední podnikatele.

Ve zkratce je to tedy takto: Za podle policie a evropských vyšetřovatelů podvodem získané peníze si premiér postavil luxusní letní sídlo. S pěkným výdělkem prodal státu, který sám řídí, pozemky pro stavbu silnice, ale protože nechce být rušen, současně brání stavbě. Raději nechá obyvatele Olbramovic trpět hlukem, zápachem, prachem. A následně v televizi naříká, jak by chtěla jeho vláda stavět silnice, ale nemůže, protože stavby blokují spekulanti.

Jak se tomuhle říká? Babišárna je ještě slušné slovo.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner