Babiš nás chce opět „krmiť“

(Pavel Beneš)

FOTO: Pavel Beneš

Babišova protivládní kampaň má značný dosah. Po masivní billboardové předehře se bývalý premiér vydává „za lidmi“ ve svém obytném voze. Začíná se svým početným týmem i s ochrankou objíždět vesnice na Moravě.

Pravděpodobně drtivá většina Čechů zaregistrovala billboardy s dobře zapamatovatelným sloganem „Za Babiše bylo líp“. Když příznivci demokratických stran vládní koalice kritizovali oligarchu za to, že zneužívá nevídanou mezinárodní krizi ke svému zviditelnění, tak jim 4. května odpověděl na nejsilnějším českém zpravodajském webu Novinky komentátor Thomas Kulidakis, že je Babišova kampaň profesionální. Je to prý „kvalitní práce a nápad“. Při pohledu na účty za elektřinu a za plyn prý člověk hned vidí, že „za Babiše bylo opravdu líp“. Kritizovat Babišovy voliče za to, že se jim jeho styl líbí, je podle Kulidakise „ubohost“. Podle tohoto komentátora počínající krizi „ vláda nemůže pořád svádět na válku a Rusko“.

Je to vpravdě nehorázný výplod. Autor zcela ignoruje, že vláda Petra Fialy nastoupila v několikáté vlně covidové epidemie, při níž Česká republika patřila k nejzasaženějším zemím v Evropě. Válka, kterou Rusko rozpoutalo, je zdaleka nejdramatičtějším evropským konfliktem od roku 1945 a ekonomická krize postihuje doslova celý svět. V České republice je však situace ještě o to horší, že vláda Andreje Babiše po sobě zanechala rozvrácené veřejné finance a dvoucifernou inflaci jsme měli již před ruskou invazí.

Jestli někdo považuje Babišovu kampaň za kvalitní a nápaditou, je třeba mu odpovědět, že je to především kampaň lživá, nemorální, a navíc absurdní. Než Hitler rozložil Československo a napadl Polsko, bylo mnoha lidem po celé Evropě také lépe. Stejně tak bylo lidem lépe před každou epidemií než během ní a po ní. Nebylo žádným Babišovým výkonem, že ceny energií byly před půl rokem nižší, a také není žádnou vinou Petra Fialy, že jsou nyní tyto ceny vyšší a dále rostou.

Krize, která probíhá, má zcela bezprecedentní rozměr. Česko je přitom oslabené tím, že se v době vládního působení Babišova ANO silně zvýšila závislost na ruském dovozu fosilních paliv. Proto jsou ekonomické…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]