Babiš nastoupil cestu ke svému konci. Je čas počítat s koalicemi demokratů

Andrej Babiš (FB AB)

Andrej Babiš | FOTO: FB AB

Ivan Bartoš nebo Petr Fiala. Dva muži, kteří mohou vejít do Strakovy akademie příští rok hlavním vchodem a usednout na premiérské křeslo. Průzkum společnosti Kantar, který prezentovala Česká televize v Otázkách Václava Moravce, ukázal jasný trend a nepřehlédnutelný propad. Propad, který naprosto odpovídá tomu, co se stalo. Andrej Babiš plnou silou narazil na svůj strop, který tvořila prázdnota Prchalovy propagandy spolu s jeho vlastní neschopností krizového řízení, a padá dolů.

Průzkum Kantaru poslal hnutí ANO na třetí místo, ač je stále zdánlivě nejsilnější. Sice se nedá jen tak jednoduše preference sčítat, ale realita je taková, že Piráti se Starosty a konzervativnější blok ODS, TOP 09 a KDU-ČSL jsou silnější. ČSSD a KSČM navíc přirozeně směřují tam, kam patří – do propadliště dějin. Nic jiného si ani nezaslouží, komunisté neměli existovat dávno a předseda sociální demokracie Jan Hamáček své straně zasadil tak tvrdou ránu, že nebude možné se zvednout.

Eric Drooker

Andrej Babiš je navíc v těžké defenzivě. Slábnoucí podpora a důležitost koalic se nejprve ukázala v krajských volbách a v těch senátních. Pak ale nastal strmý skluz dolů. Ukázalo se, že premiér nadřadil možné ohrožení výsledků voleb nad zdraví všech občanů. Počet hospitalizovaných i obětí strmě stoupá, komunikace vlády je naprosto marná a jednotliví ministři si permanentně protiřečí. Marek Prchal možná umí vylepšovat veřejné mínění, kouzelník však vážně není.

Dalším důležitým faktorem Babišových problémů je, že ztrácí energii. Ostatně právě proto opoziční strany rostou, zejména některé ji mají. Starostům navíc dodaly sílu a atraktivitu krajské volby, v nichž hnutí velmi uspělo. Prokazatelné navíc je, že opozice několikrát upozorňovala na blížící se problémy, za všechny lze stále dokola připomínat poslance ODS, lékaře Bohuslava Svobodu. A vláda všechno podcenila, nechala být, čekala. Lhala.

Volební model ČT (ČT)

Předseda vlády udělá všechno pro to, aby si udržel voliče. Rozdává finanční dárečky ve chvíli, kdy státní dluh stoupá do astronomických výšin. Vymýšlí si. Zdraví lidí ohrozil již na jaře, kdy odmítal aktivovat Ústřední krizový štáb, aby ho před kamerami náhodou nezastínil ministr vnitra Hamáček. Později shazoval Itálii za její potíže, posmíval se státům, které měly větší problémy, a odmítal jim pomoci. Všechno završil výzvami, aby lidé cestovali jen po České republice, načež odjel na dovolenou na Krétu. A nakonec v poslední chvíli změnil rozhodnutí ministerstva zdravotnictví o rouškách, sdělil, že jsme best in covid, a poslal Čechy do krize, při níž zemře možná i víc než deset tisíc lidí.

Lidé si uvědomili, že něco je špatně. Hodně špatně. Je škoda, že uvědomění mnohých bude stát cenu nejvyšší, životy a zdraví lidí. Protože skoro kdokoli, a zejména některý z představitelů normální demokratické strany, by v této krizi obstál lépe. Není o tom pochyb. Babiš nikdy nebyl kompetentní vládnout. Vaz mu nezlomily dotační podvody, lži, spolupráce s StB, zničení novin. Musela přijít pandemie koronaviru, aby se to ukázalo v plné nahotě.

A až to nejhorší skončí, nestačí usilovat o hlasování o nedůvěře vládě, ale rovnou o předčasné volby. Protože tohle je vláda, která je životu nebezpečná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články