Babiš navrhne předsednictvu ANO zrušení brněnské organizace

Česká televize

Předsedkyně krajské jihomoravské organizace ANO Taťána Malá | FOTO: Česká televize

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš navrhne předsednictvu hnutí zrušení brněnské organizace a její nové vytvoření. Řekl to novinářům v Brně po jednání s brněnskými členy ANO. Babiš nechce v hnutí lidi, kteří mohou být napojeni na pochybné kauzy. Podle Babiše by se měl uskutečnit i mimořádný krajský sněm, který zvolí nové krajské předsednictvo.

Loni po policejní razii na radnici městského obvodu Brno-střed skončil kvůli podezření z korupce ve vazbě bývalý místostarosta Jiří Švachula (za ANO). Obvinění se týká obřích podvodů a úplatkářství při stavebních zakázkách. Obviněni nebo vyšetřováni jsou i další bývalí členové Babišova hnutí.

Babiš uvedl, že se předsednictvo ANO sejde v úterý příští týden a rozhodne o jeho návrhu. „Jsem přesvědčen, že většina členů brněnské organizace jsou slušní lidé, kteří vstupovali do hnutí s ideály, které jsme propagovali. Ale bohužel kolegové z kraje to nepohlídali a přišli lidé, kteří zásadním způsobem pokazili naši pověst, a má to negativní vliv na naše hnutí jako celek,“ prohlásil Babiš. Doplnil, že Švachula přišel před šesti lety, tehdy byl krajským předsedou bývalý poslanec Bohuslav Chalupa.

Babiš navrhuje i mimořádný krajský sněm, který si v tajné volbě zvolí nové vedení. Nyní vede krajskou organizaci poslankyně Taťána Malá. Podle Babiše je možné, že si krajská organizace zvolí stejné vedení, musí mít ale důvěru, aby mohlo začít pracovat na vytvoření nové brněnské organizace. Malá ČTK řekla, že zrušení brněnské organizace je asi nejvhodnější řešení, k němuž se klonilo více členů. „Budeme postupovat podle toho, jak rozhodne předsednictvo,“ uvedla Malá. Zda bude znovu kandidovat na předsedkyni, považuje zatím za předčasné sdělovat. Brněnská předsedkyně ANO Karin Karasová uvedla, že situace je „na pováženou“. „V tomto momentě se ale nepřikláním k ničemu, musíme si utřídit myšlenky,“ řekla Karasová.

Babiš uvedl, že hlavním cílem hnutí ANO je vyhrát ve volbách do Sněmovny v příštím roce. „Neobětoval jsem deset let mého života na to, aby to finále někdo pokazil. A pokud krajské organizace vybírají lidi, kteří mají různé přešlapy a má to negativní vliv na hnutí, tak jsem jasně řekl, že už nebudu takové věci tolerovat,“ řekl Babiš.

Brněnské hnutí ANO řešilo v posledních týdnech velké spory. V březnu navrhl tehdejší místopředseda hnutí a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál zrušení tří brněnských organizací kvůli tomu, že někteří lidé mohli být zapleteni v kauzách spojených se Švachulou. Původně byly stranické buňky zrušeny, potom ale předsednictvo rozhodnutí změnilo. Vokřál se minulý týden rozhodl z hnutí ANO vystoupit, přestože měl na podzim vést kandidátku do krajských voleb. Nyní bude lídrem současný jihomoravský hejtman Bohumil Šimek. Vokřál při vystoupení z hnutí uvedl, že nechce své jméno spojovat s lidmi, kteří hnutí využívají jen pro vlastní prospěch.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner