Babiš nazval poslankyni STAN bestií. Chová se jako hulvát, říká Rakušan

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Poslankyně Věra Kovářová (STAN) upozornila na nedostatek školek a základních škol. Aby bylo možné tento deficit odstranit, vytvořila seznam chybějících pedagogických zařízení, který následně předala premiérovi Babišovi (ANO) a jeho ministru školství Plagovi. Zatímco Babiš ukazoval dokument ministrům, přirovnal opoziční političku k bestii. Zachytila ho při tom ale kamera České televize. Šéf STAN Vít Rakušan tak nyní vyzval premiéra, aby se omluvil. Jde přitom už o několikátý Babišův výrok v posledních dnech, ze kterého chce opozice vyvodit důsledky.

Celý incident se odehrál na začátku minulého týdne, když vyrážel kabinet autobusem na oběd s prezidentem republiky Milošem Zemanem do Lán. „Tady ta bestie, co mě tam odchytila, ty školy a školky, no a já nevím, kde to vzala,“ řekl Babiš a nechápavě mával papírem. Jelikož ho ale v tom okamžiku natáčely kamery, dostal se jeho výrok po odvysílání pořadu 168 hodin během úterý na přetřes i ve Sněmovně.

Na tiskové konferenci před jednáním se k němu totiž předseda STAN Vít Rakušan vrátil znovu. „Opravdu se tu už nejedná o žádnou politiku, či to, jestli Andreji Babišovi fandíme, nebo nefandíme. Já se dokonce domnívám, že i jeho podporovatelům vadí, že se chová jako hulvát a že nemá vůbec žádnou úctu k ženě. Namísto aby ocenil, že odvedla velký kus práce za vládu, tak ji nazývá těmito slovy,“ sdělil novinářům. Jak avizoval, omluvu bude požadovat znovu i na plénu Poslanecké sněmovny. „My nejsme vaši vazalové, vaši podřízení z Agrofertu nebo jeho divize ANO,“ uvedl.

 

FB STAN

Věra Kovářová a Vít Rakušan

 

Ať se Babiš pochlapí

Nejedná se přitom o jedinou poličku, které by se měl předseda vlády omluvit. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová požaduje omluvu i za jeho slova na adresu předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Moniky Hohlmeierové, o které Babiš prohlásil, že je „totálně pomatená“. Šlo o přímou reakci na návštěvu evropské kontrolní mise, která se opět zabývala premiérovým střetem zájmů a zneužíváním dotací. „Ať je chlap,“ vzkázala Adamová.

Během pobytu unijní delegace v ČR dále obvinil Babiš české europoslance Mikuláše Peksu (Piráti) a Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) z vlastizrady, jelikož v Evropském parlamentu otevírají téma jeho střetu zájmů. Jejich chování je prý v přímém rozporu s postoji české vlády. Proti tomu se obratem ohradili nejen sami poslanci, ale i předsednictva obou stran. „Upozornit na vaše zlodějiny není zrada vlasti a vy nejste stát,“ reagoval šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Tomáš Zdechovský mezitím sdělil, že po Babišových výrocích obdržel několik výhrůžek smrtí. Totéž potvrdil i Peksa. „Každý člověk může udělat chybu. Moc rád jak já, tak moje rodina Andreji Babišovi odpustíme, ale měl by se zkusit umět omluvit naplno, nikoliv napůl. Jeho slova bohužel způsobila hodně bolesti. Výhrůžky smrtí, které to odstartovalo, zasáhly celou rodinu a náš život,“ uvedl Zdechovský, který je zároveň místopředsedou lidovců.

Premiér se v úterý za slova o vlastizrádcích sice omluvil, ale pouze neoficiálně na svém twitteru, zatímco oba europoslance předtím nařkl z vlastizrady ve vysílání TV Prima a na tiskové konferenci vlády.

Premiér Andrej Babiš s vlajkou EU (ČTK)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]