Babiš, nebo Feri? Sorry jako, ale dnes už by v tom mělo být přece jasno

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Kauzu Dominika Feriho a jeho údajného násilného sexuálního chování vůči ženám seslalo Andreji Babišovi a jeho marketingovému týmu samo předvolební nebe. Původní záměr opozičních koalic SPOLU a Piráti/STAN mobilizovat dnes nebabišovské voliče diskuzí a hlasováním o vyslovení nedůvěry menšinové vládě se tak trochu láme v politických křečích. Jako obvykle, chybí správný úsudek a ještě víc chybí ta správná otázka.

Kauza Feri je, zejména před volbami, mimořádně třaskavé politické téma, protože podezření ze znásilnění je srozumitelné a odpudivé na první signální. Naopak, kauza Čapí hnízdo, kde si (dnes už trestně stíhaný) jeden multimiliardář nechal podle návrhu na obžalobu protizákonně proplatit 50 milionů korun za projekt, který nejdřív byl, pak nebyl a pak zase byl jeho, je sofistikované téma a drtivé většině potenciálních voličů hnutí ANO ho jednoduše vysvětlíte tím, že se nic nestalo a je to jenom taková kampaň. A navrch přiložíte na sociální síti čtyři roky staré video, kde se muž s psíma očima své fenky Gigi prochází „Čapákem“ a ukazuje divoké prase Růžu, „vydríska“, pažravé lemury nebo popisuje pohlavní život čápů a letní kempy pro děti. Taková je skutečná pravda, tohle on udělal pro Česko, které mu rozumí, žádný dotační podvod a rodinná farma.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Dva světy v jedné zemi

Rovněž, jak může prokazatelnému a obřímu konfliktu zájmů premiéra a podnikatele v jedné osobě rozumět a principiálně ho odmítat starší generace, která se učila a naučila žít pod čtyřicetiletou zločineckou vládou jedné strany? Zatímco kauza Feri přirozeně otřese důvěrou voličské základny TOP 09 a následně i koalice SPOLU, zbylé a stále ještě silné stárnoucí voličské jádro ANO se semkne za svým otloukaným vůdcem s předvolební slabostí pro seniory. Zase je to jenom perfidní kampaň proti ubohému a makajícímu premiérovi, který statečně hájí české zájmy proti zákeřné české opozici i v Bruselu. Je to střet dvou světů, kde se – zcela oprávněně – kladou vysoké politické a morální nároky na jednu část politického spektra, ale ta druhá si vystačí s prvoplánovou a konspirativní argumentací o zlé prohnilé opozici, protičeském Bruselu, novinářích… a všechno je okamžitě zapomenuto a odpuštěno.

Neprávem opomíjená „opozice“

I to je jenom špička ledovce, protože spektrum populistických, nestandardních a nedemokratických politických sil, předstírajících parlamentní a mimoparlamentní opozici (KSČM, SPD, Přísaha apod.), se utápí v šílených teoriích o zločinném kapitalismu, všeslovanské vzájemnosti s Ruskem nebo židovské světovládě a spravedlivém boji proti vakcínám a čipům. Zase se se jedná o potenciální voliče stran, kteří – v důsledku vážných civilizačních, historických a kulturních deficitů – odpustí KSČM opoziční smlouvu s ANO a Andrejem Babišem jako autentického symbolu divokého kapitalismu, přehlížejí u vlastenecké SPD naprosto protičeskou orientaci na Kreml a jeho loutky na Pražském hradě nebo slyší na protikorupční kecy z úst plukovníka Šlachty, který mlčel o korupci několik posledních let a na Babiše zanevřel jenom proto, že ho šéf ANO hodil přes kariéristickou palubu.

Knihy Free Czech Media (FCM)

Koho zachránil Zeman

Bylo by naivní, i když velice motivující, si představit, že tahle sněmovna už možná dnes vysloví vládě nedůvěru a Andrej Babiš ohlásí předčasný konec na pozici premiéra. Česko má však prezidenta, kterému v roce 2013 nadpoloviční většina na pokračování středopravé vlády nestačila, ale vládu v parlamentní menšině v roce 2021 dovládnout nechá za každou cenu. Tímhle oznámením Miloš Zeman zároveň umyl ruce KSČM a SPD, které mohou Babišovi a spol. formálně vyslovit papírovou nedůvěru, pokračovat ve své opoziční taškařici a po říjnových parlamentních volbách být zase připravené podržet ANO ve sněmovně.

I proto Babiš ještě nic vzdávat nemusí a může dělat nepřiznanou, ale o to intenzivnější volební kampaň po krajích už dnes. Jeho strategií bude zvítězit a získat mandát na sestavení vlády, protože potenciálních povolebních spojenců může a bude mít pravděpodobně víc (KSČM, SPD, ČSSD, resp. Přísaha).

Letargie není odpověď

Po pár dnech od vypuknutí kauzy Feri se zdá, že minimálně koalice SPOLU upadla do divné letargie, Piráti/STAN takticky mlčí a volební ofenzivu zase převzal Andrej Babiš. Je pravda, že jemu osobně jde úplně o všechno, ale to už vůbec nemusí zajímat nevoliče nebo voliče váhající. Naopak, až doposud se mohlo zdát, že část lidí měla a má k Babišovi a extremistům politickou alternativu, která může být lidsky poctivější, programově konzistentnější, prozápadní a demokratická. I proto si musí tato opozice říct, jestli se nechá dál paralyzovat fatálním selháním jednotlivce ze svých řad, nebo přesvědčí sama sebe a následně i kritickou část voličů o jedné důležité věci. A to, že kromě odsouzeníhodné kauzy Feri tu máme ještě letitou a mimořádně fatální kauzu Babiš, kde téměř úplně selhal systém právního státu, parlamentní demokracie a základních ústavních kontrolních mechanismů. Odpověď by měla být jasná, ale letargie to určitě není. Ani dnes, ani v říjnu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]