Andrej Babiš se během rozhovoru v Parlamentních listech (26. 5.) rozhořčil. Když došla řeč na nedávné demonstrace, vzplanul: „Ti lidé proti mně teď demonstrují na základě stokrát opakovaných lží! Stokrát opakované lži!“

Na dotaz, co má konkrétně na mysli, tvrdil: „Například to, že jsem byl estébák. Nebyl jsem estébák! Teď už konečně Ústavní soud na Slovensku přijal naši žádost a začnou se touhle vykonstruovanou kauzou zabývat. Měli jsme v rodině tři emigračky a můj táta v letech 1967-68 nemohl ani pracovat. Celý život neměl kariérní postup. Vyhrál jsem ten soud třikrát a znovu ho vyhraju, a všichni tady pořád opakují, že jsem byl estébák. Nebyl jsem žádný estébák!“

ABS

Pak poněkud odváděl pozornost stranou: „Máme 30 let po revoluci, tak proč laskavě média neudělají nějaký seriál? Ať připomenou občanům co se u nás od revoluce za 30 let stalo. Ať připomenou, proč tady tak dlouho trvalo otevření svazků StB, 14 let. A jaké svazky a proč je zničili, bylo jich 25 tisíc. Nebo jak se obchodovalo s lustráky. To nikdo neřekne. Estébáci, kteří přiznali, že vedli svazky jen proto, aby vykazovali nějakou činnost, proč to nikdo nepíše?! To se asi nehodí.“

Měli bychom si asi trochu upřesnit pojmy. Estébák je příliš zlidovělý výraz. Nikdo samozřejmě netvrdí, že byl zaměstnancem na nějaké pozici ve Státní bezpečnosti. Byl veden v kategorii agent pod krycím jménem Bureš. Existuje záznam, že podepsal vázací akt, takže byl spolupracovníkem vědomým. S tím nijak nesouvisí, že příslušníci StB živé svazky po listopadu 1989 rychle likvidovali, nebo s nimi možná naložili jinak.

Jak to bylo, by se měl ptát spíš Babiš jich, když se s nimi osobně znal. Třeba proč zničili i jeho svazek, když tam bylo tolik hezkých a nevinných vzpomínek. Mohl si v tom teď listovat a vzpomínat na staré časy.

Také asi bylo na místě se ho dotázat, proč se teda pořád soudí, když údajně všechny soudy vyhrál. Server Neovlivni.cz to shrnul:

„Jedna z kauz, která opakovaně dohání českého premiéra Andreje Babiše, je jeho záznam v seznamu agentů tajné komunistické policie StB. Babiš tvrdí, že navzdory záznamům ze svazků s StB nikdy nespolupracoval. Kromě toho ale také tvrdí, že vyhrál soud.

‚Já jsem to vyhrál, ten soud. A znovu to vyhraju. Protože jsem nikdy nespolupracoval, nic jsem nepodepsal, žádný důkaz neexistuje,‘ prohlásil v únoru 2018.

Skutečnost však byla taková, že český premiér žádný soud nevyhrál. Slovenský Ústavní soud tehdy zamítl jeho žalobu s tím, že Babiš žaloval špatný úřad. Žádný soudní verdikt, který by říkal, že Andrej Babiš s StB nespolupracoval a je tedy ve svazích vedený neoprávněně, neexistuje.

Premiér následně podal u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku žalobu na Slovensko, ten ji ale v prosinci 2018 zamítl. Babiš také v tichosti stáhl žalobu na bývalého příslušníka StB Jána Sarkocyho, který veřejně řekl, že český předseda vlády s StB spolupracoval vědomě a za peníze.“

A tak je to se vším.

 

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora