Babiš po schůzce se Zemanem ohlásil kandidaturu na prezidenta

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/AP/Petr David Josek)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/AP/Petr David Josek

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v neděli 30. října večer ve vysílání TV NOVA oznámil svou kandidaturu na prezidenta. Původně mělo ke sdělení o kandidátovi na Hrad za opoziční hnutí dojít až v pondělí ve 12:30 na tiskové konferenci. Přestože mělo údajně ANO až pět možných kandidátů, většina politické scény byla přesvědčena, že Babiš do boje o post hlavy státu půjde.

Babiš svou kandidaturu oznámil krátce po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, která proběhla v neděli odpoledne. Ani jedna ze stran nechtěla jednání jakkoliv komentovat, ale je zřejmé, že téma kandidatury na Hrad bylo jedním ze stěžejních.

()

„Musím říct, že od momentu, kdy jsem vstoupil do politiky, mám jediný cíl: aby se lidem v naší zemi žilo líp. Když vidím, jak málo vláda pomáhá lidem, jak je neakční, tak jsem se do toho rozhodl jít. Budu kandidovat na post prezidenta ČR,“ sdělil Babiš televizi NOVA.

„Zítra požádám předsednictvo ANO a naše poslance o podporu. Pokud ji dostanu a stanu se prezidentem, budu apelovat na vládu, aby občanům pomáhala mnohem víc. Podle průzkumu velké šance nemám, ale jsem bojovník. A udělám maximum pro to, abych přesvědčil lidi, že budu dobrým kandidátem na prezidenta,“ dodal.

Babiš si podle svých slov uvědomuje, že není favoritem, protože nyní nevládne předvolebním průzkumům, favoritem není ani pro sázkové kanceláře. Podle nich dokonce víc hlasů než expremiér získá i bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. Po ohlášení kandidatury ovšem svůj kurz vylepšil. Ještě před dvěma dny se na Babiše u Tipsportu dalo sázet v kurzu 6,5:1, po nedělním vyjádření je to již 5:1.

Politologové však zase upozorňují na neúspěšnost zástupců hnutí ANO při druhém kole voleb. Ukázalo se to jak v letošních komunálních, tak senátních volbách. To by podle odborníků znamenalo, že by Babiš v přímém souboji proti Petru Pavlovi, který patrně postoupí do druhého kola, prohrál.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Kdo se utká o prezidentskou funkci?

První kolo prezidentské volby se bude konat 13. a 14. ledna, případné druhé kolo o dva týdny později. Nejsilnější podpoře se podle posledních průzkumů těší armádní generál a bývalý náčelník vojenského výboru NATO Petr Pavel. K jeho nejvážnějším soupeřům by zřejmě spolu s Babišem patřila bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Z ostatních kandidátů mají šanci na významnější podporu senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, podnikatel Karel Janeček a odborář Josef Středula. V průzkumech se objevují také bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, poslanec SPD Jaroslav Bašta, bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima nebo podnikatel Tomáš Březina.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články