Babiš nechce být prezidentem. Pochopitelně, musí se starat o Agrofert

Premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Andrej Babiš v rozhovoru pro Deník odmítl, že by se v roce 2023 zúčastnil prezidentských voleb. Chce prý zůstat premiérem, aby dokončil rozdělanou práci. Rozhodně však nejde o to, že by premiér usiloval o splnění svých slibů voličům. Musí se dobře postarat o Agrofert, který nutně potřebuje dotace a další finanční podporu. To by šlo z Hradu ovlivňovat těžko.

O Babišovi v prezidentské funkci se spekuluje stále častěji. Sám premiér ovšem zatím na Pražský hrad nechce. „Já jsem manažer, rád řídím, organizuji. Prezidentská funkce je majestát, je to jiné,“ řekl premiér Deníku. „Čas rychle běží, do příštích sněmovních voleb máme rok a sedm měsíců. Rád bych pokračoval ve funkci premiéra, protože máme plno rozdělaných věcí a byl bych rád u toho,“ dodal.

Takové vyjádření se vlastně dalo čekat. Jak je známo, hlava státu v České republice má velmi malé pravomoci. To, že současný prezident působí dojmem, že může cokoliv, je pouze díky tomu, že mu to umožňuje premiér a jeho vláda. Pro Babiše je nynější situace ideální. Se Zemanem hrají hru „já na tebe něco vím, ty na mě něco víš“ a tím pádem jsou si téměř rovnocennými partnery. Když si jeden z nich přece jen začne zbytečně vyskakovat, většinou ho ten druhý zase rychle „usadí“.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Pro Babiše je de facto špatnou zprávou, že Zeman bude muset nejpozději v roce 2023 skončit. Majitel hnutí ANO totiž musí dobře vybírat, koho jeho politická firma podpoří. Na Hradě totiž musí mít někoho, kdo dokáže na svou stranu přetáhnout elektorát současné hlavy státu. Jim totiž nový prezident může radit, koho mají vybrat v parlamentních volbách. Současně však musí být kandidát, preferovaný Babišovým hnutím, dostatečně ovlivnitelný.

Ani tyto klacky, které volba prezidenta hází premiérovi pod nohy, nejsou dostatečným důvodem, aby Babiš na Hrad usedl sám. Přestože by se dalo počítat s tím, že by trestně stíhaný politik patrně neměl problém prezidentskou volbu vyhrát. Babišova nedůvěřivá a podezíravá povaha mu totiž nedovoluje, aby za sebe do role ministerského předsedy delegoval někoho jiného. Mluvilo se sice o Richardu Brabcovi, Aleně Schillerové, nebo nově o Karlu Havlíčkovi, ale ani jeden z nich nesplňuje přísné parametry.

Premiér této země totiž nemá na starost pouze vedení vlády, ale také musí dbát na to, aby se Agrofertu dobře dařilo, neobtěžovaly ho jakékoliv kontroly a na konta firem z holdingu bez řečí putovaly peníze z Bruselu i státního rozpočtu. Takovou zodpovědnost zatím Babiš nemůže na nikoho přesunout.

Proto se nyní premiér nad prezidentskou kandidaturou ani nezamýšlí. Nevyplatilo by se mu totiž, kdyby byl hlavou státu. A právě lukrativnost postu je pro Andreje Babiše základním kritériem při rozhodování. Jako prezident by pokládal věnce, cestoval po světě a dělal si selfíčka s významnými politiky. Jako premiér si k tomu ještě přivydělá nějakou tu miliardu díky zemědělskému koncernu, který „nevlastní“ a „neovládá“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články