Babiš nechce odvolat Filipa. Jeho názory jsou standardní součást politiky, napsal

Vojtěch Filip a Andrej Babiš (ČT)

Vojtěch Filip a Andrej Babiš | FOTO: ČT

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová napsala dopis předsedovi vlády Andreji Babišovi. V něm se ptala, zda se poslanecký klub hnutí ANO připojí k iniciativě odvolat šéfa KSČM Vojtěcha Filipa z postu prvního místopředsedy Poslanecké sněmovny poté, co se v ruském tisku vyslovil proti československým legionářům a napadl ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Babiš Filipova slova označil za standardní součást politiky.

Pekarová Adamová Babišovi připomněla programové prohlášení vlády, v němž je uvedeno následující: „Členství České republiky v Evropské unii a prosazování jejích zájmů v příslušných orgánech je pro vládu prioritní. Česká republika musí být vnímána jako aktivní a respektovaná členská země.“

Předsedkyně TOP 09 považuje Filipovo chování za věc, která je v rozporu s tímto programovým prohlášením. „Takováto zahraniční politika není srozumitelná a o prosazování českých národních zájmů zde nemůže být řeč. Cílem ruské propagandy je co nejvíce oslabit pozici Česka v rámci Evropské unie a Vojtěch Filip tomuto cíli z pozice místopředsedy Sněmovny vydatně napomáhá,“ napsala.

Babišovi připomněla, že europoslanci za hnutí ANO patří do liberální frakce Renew Europe. „Skutečně souhlasíte s tím, aby osoba, která svými výroky napomáhá ruské propagandě proti České republice, zastávala takto významnou ústavní funkci? Byly to hlasy poslanců Vašeho hnutí, které byly rozhodující pro zvolení Vojtěcha Filipa do funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny. To však samozřejmě nemusí být trvalé a poslanci mohou hlasovat o odvolání pana Filipa z této pozice. Dle Jednacího řádu (§ 31) je k tomu potřeba vůle dvou pětin poslanců, tuto vůli je třeba vyjádřit podpisem, proto Vás tímto žádám o připojení Vás a poslanců z Vašeho poslaneckého klubu k podpisu návrhu na odvolání Vojtěcha Filipa z funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny,“ uvedla Pekarová Adamová.

Babiš odepsal, že s Filipem sice nesouhlasí, ale jde o standardní součást politiky stejně jako v případě snahy o jeho odvolání. Celé odůvodnění si můžete přečíst zde:

Odpověď AB

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner