Martin Cibulka se věnuje poradenství v mezinárodním obchodě, kde využívá své znalosti v oboru nonverbální komunikace, na kterou je odborník. FORUM 24 ho proto požádalo o zhodnocení našich předních politiků, především o dojem, který na něj jako na profesionála zanechávají. V rozhovoru Na barovce přišla řeč na Babiše, Zemana, Zaorálka, ale i Kalouska.

Jak říká Martin Cibulka, politici jsou stejně čitelní jako všichni ostatní. „Politici jsou úplně stejní lidé, jako my všichni ostatní zbylí na ulici. Politici reagují stejně, jsou to lidé z masa a kostí,“ říká odborník.

Poznat, zda člověk, kterého sledujeme, lže, není nejjednodušší, ale prý se to dá naučit. „Abychom poznali, jestli lže, musíme ho vystavit nějaké nečekané situaci. Například, když si pozvete politika na rozhovor a oznámíte mu témata, on se může se svým týmem připravit a vy nemáte moc šancí ho zaskočit,“ vysvětluje Cibulka. „Pokud byste chtěl ale vidět opravdovou reakci, potřebujete dostat politika do situace, kdy bude buď v dlouhodobějším presu, který nebude zvládat, nebo na něj vypálit naprosto nečekanou otázku,“ radí profík na nonverbální komunikaci.

Právě moment překvapení je možným důvodem,proč například Andrej Babiš nechodí do Otázek Václava Moravce. „Je více než pravděpodobné, že Babiš nechodí do živě vysílaných televizních debat, protože se nedokáže kontrolovat,“ myslí si Cibulka. „Každého člověka, kterého posuzujeme z hlediska nonverbální komunikace, musíme pozorovat v celku. Tedy, odkud pan Babiš přišel, jaká je jeho historie a jakým způsobem fungoval předtím,“ vysvětluje.

Proto píáristé bývalého ministra financí berou vše do svých rukou. „Babišův tým si je vědom, že existují situace, které nezvládá a chová se jako ve firmě, to znamená, že když s ním někdo nesouhlasí, má velmi velký problém ho vůbec vyslechnout. Natož se nad jeho problémem zamyslet. A proto ho raději do toho prostoru nevyšlou,“ je si jist Cibulka.

„Andrej Babiš je produkt velkého realizačního tým. Oni nemohli vytvořit obraz Babiše svatého, tak pracovali s tím, co mají, ale někdy to prostě selhává,“ dodává.

Dokáže se silnému vůdci hnutí ANO postavit třeba nový lídr ČSSD, Lubomír Zaorálek? „Když na jedné straně stojí člověk s výborným týmem na PR, který, když je mu nejhůř, tak se vyfotí s malým hříbátkem a tím z něj dělají hodného strýčka, a proti němu stojí politik, který se opírá o program velikosti Vojny a míru, tak se nemůžeme divit, že ten, který zvolil jednodušší cestu, dosahuje větších úspěchů,“ shrnuje současnou situaci na politickém bojišti odborník na nonverbální komunikaci Martin Cibulka.

Ve videu se dále dozvíte:

Co se konkrétně skrývá pod pojmem nonverbální komunikace?

Dá se naučit lhát, aby to nebylo poznat?

Kdo by dokázal vyvézt z míry Miroslava Kalouska?

Jak působí Miloš Zeman a jak ho ovlivnil jeho věk?

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Pavel Hofman
Pavel Hofman
Fotograf a kameraman deníku FORUM 24
Další články autora
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora