Babiš nechtěně upozornil, jak je jeho hnutí slabé v regionech. Fiala se mu vysmál

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK/AP/Petr David Josek)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/AP/Petr David Josek

Správci sociálních sítí Andreje Babiše v pátek neměli svůj nejlepší den. Rozhodli se reagovat na část kampaně koalice SPOLU, kterou strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 ukazují, jak silné mají postavení v regionech a především, že hnutí STAN nereprezentuje zdaleka všechny starosty. Koalice zveřejňuje podporu od stovek starostů, které patří do těchto stran. Babiš se asi chtěl také ukázat, tak zveřejnil počet starostů a primátorů za ANO.

„No tak sláva. Už i SPOLU se ztotožnilo s naším názorem a konečně pochopili, že STAN nereprezentuje všechny starosty. Chválím! Jen hnutí ANO má 79 starostů, k tomu 13 primátorů a 95 místostarostů. Hezký pátek všem,“ pochlubil se Andrej Babiš, nebo ten, kdo mu pečuje o twitter. Nahrál tím na smeč zástupcům SPOLU, přesně pak reagoval Petr Fiala: „Tak se od Andreje Babiše dovídáme, že hnutí ANO má 79 starostů a 13 primátorů. Blahopřeji. Koalice SPOLU jich má 98. Na jižní Moravě,“ konstatoval lídr a předseda ODS.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Babiš nechtěně upozornil na to, jak slabé postavení v regionech jeho strana má. Prakticky je to tak, že silné je ANO jen v poslanecké sněmovně. Má málo starostů, primátorů a ubylo i hejtmanů. Tragicky slabé je i v senátu. Hejtmany má Babiš jen tři a senátorů dokonce jen pět.

Znamená to několik věcí. Babiš nemá lidi. Jeho dlouhodobý problém. Nemá lidi, kteří by jeho stranu budovali odspodu a budovali jí dobré jméno a voličskou základnu v regionech, přízeň postavenou na silných regionálních osobnostech. A protože ANO není politickou stranou, ale politickou divizí agroholdingu, nemůže mít klasickou stranickou strukturu. V tomto případě existuje jen šéf, pár agilních podržtažků a potom dělníci.

Kdyby Babiš ANO se svými miliardami opustil, hnutí zmizí. Opustí ho prospěcháři, kteří jdou za mocí a penězi, zůstane jen pár poblouzněných lidí, kteří hnutí neudrží. Když odejde Petr Fiala, jeho strana pojede dál. Má dostatek silných osobností, které ho nahradí.

Starosty a dokonce ani hejtmany Babiš nepotřebuje. Vše cílí na sněmovnu. Potřebuje mít kontrolu nad vládou a nad tím, co protlačí nebo naopak neprotlačí parlamentem. Je to strategická pozice pro jeho agroholding. Všechno ostatní je mu jedno.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]