Babiš nemá být hlavní tváří očkování, míní většina lidí

FB Andreje Babiše

Premiér Andrej Babiš | FOTO: FB Andreje Babiše

Většina lidí se domnívá, že premiér Andrej Babiš (ANO) by neměl být hlavní postavou očkování proti koronaviru v Česku. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou televizi (ČT). Lidé také chtějí mít možnost vybrat si vakcínu, kterou budou očkováni. Už v sobotu ČT zveřejnila část průzkumu, podle níž v zemi přibylo zastánců očkování.

Babiš na konci prosince oznámil, že na očkování v České republice bude jako koordinátor dohlížet on sám. Podle 60 procent Čechů by ale premiér hlavní postavou vakcinace být neměl. Opačný názor má 22 procent dotázaných. Necelá pětina lidí se pak nedokázala přiklonit ani k jednomu názoru.

Dvě třetiny lidí se domnívají, že by měla existovat možnost vybrat si vakcínu. Pouze 12 procent respondentů míní, že taková volba být nemá. V Česku se nyní očkuje vakcínou od firem Pfizer a BioNTech a látkou od společnosti Moderna. Počítá se také s vakcínami od firmy AstraZeneca, která zatím není pro použití v EU schválena.

Češi se ale rozcházejí v názoru na to, zda by mělo být cestování do zahraničí umožněno pouze naočkovaným lidem. Souhlasí s tím 39 procent dotázaných, proti je 43 procent respondentů.

Očkovat proti nemoci covid-19 by se nyní nechalo 58 procent lidí, a to hlavně kvůli strachu o zdraví nejbližších. Zhruba čtvrtina oslovených by si vakcínu aplikovat nenechala, většinou proto, že jí nedůvěřuje. Přibližně jedno procento dotázaných už injekci dostalo.

Přístup Babišova kabinetu k očkování vnímá podle výsledků průzkumu pozitivně čtvrtina oslovených lidí, naopak negativně ho hodnotí skoro polovina respondentů. Dvě třetiny dotazovaných také uvedly, že se setkaly s dezinformacemi ohledně očkování.

Průzkum se uskutečnil ve dnech 16. až 19. ledna, zúčastnilo se ho 1011 lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner