Babiš nemá kontrolovat firmám sklady, ale řešit nedostatek respirátorů

Andrej Babiš s ministrem Karlem Havlíčkem na obhlídce velkoskladu (FB A.Babiše)

Andrej Babiš s ministrem Karlem Havlíčkem na obhlídce velkoskladu | FOTO: FB A.Babiše

Po tiskové konferenci, na níž opět vyvolal větší paniku, se premiér vypravil na propagační akci. Jinak totiž jeho návštěvu ve velkoskladech supermarketů nazvat nelze. Není přece nutné, aby předseda vlády objížděl zásobárny potravin a přes sociální sítě lidem ukazoval, že zařídil, aby bylo dost jídla. Místo toho už by měl konečně vyřešit problém s nedostatkem roušek a respirátorů.

Andrej Babiš s oblibou pořádá tiskové konference. Na nich nabádá občany, aby nepanikařili. Jídla a pití je dost a není důvod vykupovat obchody. V pátek navíc vynadal televizím, které jezdí do marketů a natáčejí tam prázdné regály. Zopakoval tak svá slova ze čtvrtečního vystoupení na Primě, po němž absurdně následovala reportáž o prázdných regálech.

Že není důvod pořádat frontální útoky na obchody, chtěl premiér dokázat i svou inspekcí skladů. Nezapomněl o tom několik minut hovořit před novináři a na akci samotnou vzít svůj marketingový tým. Na Facebooku se totiž fotografie politika, který „maká“, vždy dočkají oslavných reakcí. Jestli se radují skuteční lidé, nebo falešné profily, to v tu chvíli nikdo neřeší.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Místo toho, aby se Babiš společně se svým novým oblíbencem Karlem Havlíčkem zabýval sebepropagací, měl by vyřešit skutečný problém. Nedostatek zdravotnických pomůcek, se kterým se potýkají především ti, kteří pomáhají nemocným spoluobčanům takzvaně v první linii. Chybí především roušky a respirátory, které mohou být tím nejdůležitějším, co ochrání zdravého člověka od přenosu nákazy koronavirem.

Naprosté selhání, které se projevilo v ten nejnevhodnější moment, je však nutné jakkoliv ututlat. Buď tak, jak to předvedla Alena Schillerová v České televizi, kde vyprávěla o celé záležitosti jako o vyřešené, nebo jako Babiš, tedy přehazováním pozornosti na jiné aspekty koronavirové krize.

Babiš chyby nedělá, to ti druzí

Navíc když je třeba, neváhá premiér svalit odpovědnost na druhé. Tentokrát na ministra zdravotnictví Vojtěcha. Ten má samozřejmě na nedostatku ochranných pomůcek největší vinu, ale těžko předpokládat, že by dokázal a mohl cokoliv důležitého rozhodnout bez Babišova posvěcení.

Pokud si tedy šéf hnutí ANO připisuje všechny zásluhy na zatím zdánlivě zdárném boji proti epidemii COVID-19, měl by také nést odpovědnost za jeho nedostatky. Nebo je minimálně alespoň řešit. Pokud se totiž ke zdravotníkům respirátory nedostanou, nemusí nám pomoci ani jakékoliv vládní opatření.

Tím, že bude Babiš neustále exhibovat na všech televizních stanicích a svolávat další a další tiskovky, ničemu nepomůže. Jediné, čeho dosáhne, je to, že lidé zpanikaří. Je přece velmi zvláštní, že když se nic neděje, premiér neustále zostřuje zákazy a nařízení, které vydala jeho vláda.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]