Babiš nemusí svůj 90milionový příjem danit. Trestní oznámení odloženo

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Nic se nestalo, odloženo. Andrej Babiš nespáchal trestný čin, když za podivných okolností a za neznámé peníze nakoupil korunové dluhopisy své vlastní firmy, díky čemuž se vyhýbá placení daně z příjmů. Ročně tak dostane z Agrofertu zhruba 90 milionů korun, ze kterých státu neodvede ani korunu. Zřejmě ke konci došla kauza, která Babiše stála místo ve vládě Bohuslava Sobotky a kvůli které na něj přišlo několik trestních oznámení. Jde o známou kauzu, ve které Bohuslav Sobotka prohlásil, že Babiš „důkladně ojebal český stát“.

Server irozhlas.cz přinesl informaci, že trestní oznámení na současného premiéra v této věci policie odložila. Současně ale Finanční správa na základě kauzy Andreje Babiše kontroluje stovky jiných firem, které dostávají postih a padají zde trestní oznámení. Stát v této kauze mohl přijít až o 500 milionů korun na nezaplacených daních.

Na počátku roku 2017, kdy kauza vypukla, Bohuslav Sobotka, Babišův tehdejší šéf, také uvedl, že se tehdejší ministr financí chová pokrytecky, ktdyž se tváří, že bojuje proti daňovým únikům, ale sám se placení daní vyhýbá.

Kauza měla ještě další závažný rozměr, Babiš totiž nemohl věrohodně doložit, že měl legálně vydělané soukromé peníze, za které mohl dluhopisy Agrofertu v objemu 1,5 miliardy korun nakoupit. Panovalo podezření, že šlo jen o účelové transakce s cílem neplatit daně.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]