Babiš nemůže být náš prezident, prohlásil primátor Ostravy z ANO. Mluví o odchodu z hnutí

Ostravský primátor Tomáš Macura a Andrej Babiš na předvolebním billboardu (ČTK)

Ostravský primátor Tomáš Macura a Andrej Babiš na předvolebním billboardu | FOTO: ČTK

Andrej Babiš nemůže být náš prezident, prohlásil primátor Ostravy Tomáš Macura z hnutí ANO. Politika, která nemá Českou republiku zavést do pekla, nesmí být vedena bez skrupulí. Macura je členem předsednictva opozičního hnutí. Už před prvním kolem se nechal slyšet, že jeho předsedu volit nebude.

„Politika, nemá-li nás zavést do pekla, nesmí být vedena bez skrupulí, stylem ‚účel světí prostředky‘. A to ani v předvolební kampani. Andrej Babiš nemůže být náš prezident,“ napsal Macura, který Babiše kritizoval již několikrát, na svůj twitterový účet. Reagoval tak zjevně na televizní debatu v České televizi, v níž Babiš například uvedl, že by v případě napadení Polska či pobaltských států Ruskem odmítl spojeneckým zemím pomoci.

Macura pak na dotaz novináře Čestmíra Strakatého doplnil, že ve hře je i jeho odchod z ANO. „Pokud se ukáže, že včerejší vystoupení Andreje Babiše reprezentuje oficiální nebo většinový názor v hnutí, pak ano, červená linie byla v mém případě překročena,“ uvedl.

Není to poprvé, kdy se Macura proti Babišovi vymezil, stejně jako jeho stranický kolega, moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. „Pana Andreje Babiše volit nebudu. K osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo mu gratuluji, nic to ale nemění na mém postoji, že jako osoba nenaplňuje mé představy a ideály, které si spojuji s funkcí prezidenta republiky,“ vysvětlil Macura počátkem ledna pro Hospodářské noviny. „Považuji přitom prezidentskou volbu za ryze osobní záležitost, na kterou se nevztahuje žádná ‚stranická disciplína‘,“ dodal.

Podobně to vidí i Vondrák, který svůj názor rozvedl v podcastu serveru Seznam Zprávy Ptám se já. „Doba chce někoho, kdo bude příkopy zahlazovat, a ty jsou velmi hluboké. Neříkám, že někdo další z kandidátů toho bude schopen, ale myslím, že to není funkce pro Andreje Babiše,“ sdělil hejtman. Toho poté kritizovala bývalá ministryně Alena Schillerová, která to označila za podraz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články