Babiš není žádný obránce národa před Rusy. Je to absurdní iluze a premiér má odejít

Premiér Andrej Babiš (ANO) na schůzi poslanecké sněmovny  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) na schůzi poslanecké sněmovny | FOTO: ČTK

Máme tu nový nešvar: výzvy k národní jednotě. On vlastně není tak zcela nový, objevil se jen v nové verzi. Teď to jsou výzvy k národní jednotě proti Rusku. Už před tím ale přišel jiný společný nepřítel, nebezpečný koronavir. V obou případech se máme sjednotit za vůdcem státu Andrejem Babišem. Nyní čerstvým hrdinou v boji o státní suverenitu.

Tyto výzvy slýcháváme z úst renomovaných komentátorů a dokonce občas i od demokratických politiků. Dokonce bychom znovu měli zapomenout na to, aby se opozice snažila vyjádřit nedůvěru vládě. Tím by prý totiž narušila naši národní semknutost a údajně by tím předala moc Miloši Zemanovi. Představa, že si Babiš zaslouží více důvěry než Zeman, se tu již objevuje dlouho.

FORUM 24 (archiv)

Tento přístup je jak z morálního hlediska, tak i z hlediska politické strategie nesmírně ubohý. Soustavné podlézání Andreji Babišovi se tu pouze schovává za nové záminky. Za těmito inklinacemi přitom není nic jiného než obyčejná zbabělost, která využívá stále dokola každou novou příležitost k tomu, abychom si omluvili, že tu podléháme politickému predátorovi, který likviduje systémové základy demokracie a principy právního státu. A který navíc fatálně selhal v řízení vlády ve chvíli, kdy bylo třeba bránit obyvatelstvo před pandemií.

Je jistě v pořádku, že Babišův kabinet odpověděl na zcela nehoráznou akci ruských tajných služeb ve Vrběticích, kde při výbuchu zemřeli dva lidé. Na takovou bezprecedentní agresi musí suverénní stát adekvátně reagovat. Jenže vedle viditelných gest, jako je vyhoštění ruských agentů, potřebujeme především účinnou obranu před soustavnou ruskou dezinformační masáží našich spoluobčanů. A v tom vláda nepodniká dlouhá léta vůbec nic, protože dosud žila právě z podpory proruské páté kolony, do níž patří i obě promoskevské extremistické strany KSČM a SPD a které vévodí prezident Miloš Zeman.

Když zůstaneme jen u těchto líbivě razantních gest, tak se ve skutečnosti s českým podléháním východním autoritářským režimům zas až tak moc nestane. Za pár týdnů se věci vrátí do starých kolejí. Prezident bude dál urážet liberálně myslící Čechy skrze proruské Parlamentní listy a paní Lipovská s pány Veselým a Matochou budou dál tlačit Českou televizi k modelu kremelské televize Rossija, která je hlásnou troubou vlády.

Jestli se vážně chceme zbavit ruské agresivity, tak se musíme zbavit ruského vlivu. A jestli se chceme zbavit ruského vlivu, tak se musíme zbavit na politické scéně těch, kteří z ruského vlivu dosud těžili a kteří u nás bourají demokracii a zavádějí nám tu ruské modely řízení společnosti.

To, co provedl Andrej Babiš s českými deníky a s celou řadou médií, to je totiž docela obyčejné přenášení ruského modelu řízení médií do našich poměrů. Když chce být dneska někdo šéfredaktorem Lidových novin, tak musí leštit kliky na Úřadu vlády a také v Průhonicích, kde  bydlí předseda vlády. A takhle nedůstojně a odporně se tu chová celá armáda Babišových kolaborantů. Babiš tu rozhoduje o více než dvaceti šéfredaktorech v zemi. Jde o troje noviny, řadu časopisů, tři zpravodajské servery a rozhlasové zpravodajství na nejsilnější komerční stanici. Jsou to obrázky jako vystřižené z chodeb a kanceláří Kremlu.

Podle stejného kremelského modelu je vybudována i vládní strana ANO. Za podvodem, že jde  o nějaké hnutí a nový typ politické formace, která prý ruší ideologičnost a korupční nastavení tradičních stran, není nic jiného než nedemokratická struktura vůdcovské strany bez vnitřních demokratických mechanismů, která je navíc prorostlá s obrovským komerčním holdingem premiéra. A tento holding prorůstá státem jako rakovina a požírá ho. Hnutí ANO Andreje Babiše a oligarchická struktura, o niž se moc ANO opírá, se nápadně podobá straně Vladimíra Putina Jednotné Rusko.

Bohumil Doležal (archiv)

Nyní se nám tedy z Babiše vyklubal hrdina národa v boji proti Rusku. Určitě se mu do té role nejprve z různých důvodů nechtělo. Copak víme, jaké záznamy o něm mají Rusové v archivech KGB z doby, kdy sloužil v Maroku komunistickému bloku? Nyní ale Babiš objevil, že většina Čechů považuje celkem logicky řádění ruských agentů na našem území za nepřijatelné. A tak se stal, ve shodě s marketingovými pravidly, která jediná považuje za svatá, obráncem národa před Rusy. A už mu na to zase tolik lidí skáče.

Postoj vlády vůči ruské agresi je v základních aspektech zřejmě v pořádku. Ale vláda, která tento postoj zastává, v pořádku není.

Není možné zapomenout na Babišovo rozkrádání evropských peněz a dojení českého státního rozpočtu pro dotace do svých firem. Třeba na těch 100 milionů pro výrobní linku na Babišův toustový chleba.

Není možné zapomenout na to, co udělala jeho strana ve spolupráci s promoskevskými stranami s našimi mediálními radami. Není možné zapomenout na to, co udělal Babiš s českým mediálním prostředím, a na ty tuny lží a manipulací.

Jestli někdo chce, abychom se nyní semkli za Babišem proti Rusům, tak zároveň uznává, že všechny tyto barbarské činy patří k normám našeho veřejného života. Uznává barbarizaci Česka podle ruského vzoru jako optimální stav věcí v České republice. Tak takovou jednotu tu ani trochu nepotřebujeme.

Vyjádření nedůvěry této vládě je věc principu a žádné úvahy o tom, co pak udělá prezident, neobstojí. Nemá už jinou možnost než nechat dovládnout tuto otřesnou vládu v demisi a ani případná úřednická vláda toho do voleb už moc nezmůže.

Abychom se ubránili vlivům Ruska a Číny, tak především potřebujeme novou a demokratickou vládu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]