Babiš nepřestal být rukojmím Miloše Zemana

repro video: FB Andreje Babiše.

Někteří lidé to myslí dobře. Protože vědí, že Andrej Babiš může mít v případě soudu velký problém, vědí také, že poslední slovo ohledně potenciálního umístění premiéra za mříže by mohl mít Miloš Zeman. Zdá se jim tedy lepší, že nad Babišem tento Damoklův meč nevisí. Z dvojice Babiš Zeman se prezident jeví jako ta horší postava, protože Zeman vypadá jako loutka ruských zájmů. Především kvůli velkému kšeftu s dostavbou našich jaderných bloků, což Rusko velmi zajímá.

Kromě toho je Zeman hlásná trouba ruské zahraniční politiky, což sice občas překryje nějakou mlhou, ale celkem je to jasné. Zeman se taky snaží o faktickou změnu našeho ústavního systému a posiluje za hranou ústavu svůj vliv. Babiš je sice podezřelý z různých finančních kejklů, ale úplně se nejeví jako exponent ruských zájmů. Už kvůli svému podnikání, které se odehrává v Německu, členské zemi EU. V širším slova smyslu samozřejmě Kremlu vyhovuje každý rozvrat.

Jenže Babišova závislost na Zemanovi nesouvisí jen s jednou kauzou Čapí hnízdo. Ti dva na sebe mohou ledacos vědět z dávných dob 90. let, byť by žádné Čapí hnízdo nikdy neexistovalo. Babišova činnost se navíc vyšetřuje po více liniích. Je tady ještě záležitost evropských dotací a audity Evropské komise, také případ záhadné reklamy Agrofertu na Čapím hnízdě, což zavání daňovým únikem. Babiš potřebuje moc a Zeman je klíčovou postavou při jmenování ministrů. Nemusel by být, ale do ústavního střetu se Babišovi nechce. Proč by do něj taky měl jít kvůli ČSD, což je strana, kterou pohrdá a která se jeví, že v historii končí.

Česká politika se potřebuje v první řadě zbavit obou těchto temných postav. Ani to nebude žádný všelék, protože tu zůstane klika lidí kolem nich a za nimi. Zůstanou tu ne moc bystří voliči v řádu desítek procent. Prohlédnou jen někteří. Lepší než nic, ale kolik jich bude?

Jediné, co by nás dostalo z tohoto marasmu, by byla silná a čitelná opozice s jasným pozitivním programem. Její absence je slabost naší politiky už od dob první republiky i tři roky po válce. Smysl opozice zničila v demokratických dobách Opoziční smlouva Zemana a Klause. Vždycky tu jako faktor byli komunisté, s kterými ČSSD vládnout nemohla a bez nich nikdy neměla potřebnou sílu.

Potřebujeme jasnou zprávu, že právo platí pro všechny. Všechny ostatní zprávy jsou špatné. Bez ohledu na fyzicky a psychicky vyřízeného Zemana a údajně pragmaticky proevropského Babiše.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner