Babiš nesmí být prezidentem, zato už je králem. Králem zbabělců

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Tým předsedy hnutí ANO Andreje Babiše řeší problém. Jejich kandidát na prezidenta totiž vypadá jako srab, protože nepřišel do pořadu Otázky Václava Moravce. A tak se teď hasí problém, aby se zakrylo, že Babiš se prostě bojí přijít, protože ví, že v opravdu seriózní debatě nestačí ani Fialovi, ani kvalitnímu moderátorovi, a vždycky vypadá jako hysterický a arogantní blábolil. Jenže strach, ten voliči neodpouštějí.

Babiš do debaty nedorazil a Václav Moravec to také zdůraznil. Jenže hnutí ANO teď tvrdí, že už v roce 2020 České televizi sdělili, že Babiš k Moravcovi chodit nebude, protože moderátor je prý neobjektivní. V překladu to znamená, že Babiš, kdykoli se OVM účastnil, dopadl tak strašně, že se bojí debakl zopakovat. Ať už se střetl s Fialou, s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem, nebo když s Moravcem seděl ve studiu sám a ten mu kladl prosté otázky. Babiš na to vůbec nestačil a ztrapnil se, proto už nic podobného absolvovat nechce.

()

Jenže výkřiky o tom, že nechce přijít kvůli zlému Moravcovi, jen připomněl své vlastní chování a může tak ochutnat svoji vlastní medicínu. V září totiž Fiala odmítl jít s Babišem do debaty na Primě, a to proto, že předseda hnutí ANO tehdy mlžil o své kandidatuře na Hrad. Fiala navíc musel odjet na pohřeb královny Alžběty II. a byl také na recepci u jejího syna Karla III. Babiš začal rozhlašovat, že Fiala je zbabělec a nechce s ním jít do střetu.

Nabízí se tak zajímavá otázka. Když do debaty nechce Fiala, který to navíc zdůvodní Babišovou kampaní a objektivně neodkladnou zahraniční cestou, tak je zbabělec, ale když se témuž jako čert kříži vyhýbá Babiš, tak zbabělcem není? Samozřejmě, to je možná logika jeho týmu, ale běžný pozorovatel nejspíše uvidí, že tady něco nehraje. A je to celkem jednoduché, nehraje prostě to, že Babiš se velice bojí toho, jak dopadnou prezidentské volby.

Tým hnutí ANO oznámil, že Babiš až do konce roku nepůjde do žádné debaty se svými protikandidáty a bude pouze jezdit za voliči. Toto byla taktika Miloše Zemana, který nakonec šel až do střetu s Jiřím Drahošem, a protože byl zkušenější než on, tak zvítězil. Babiš ale něčeho podobného schopen není. Nakonec bude muset před televizní obrazovky jít a není pochyb o tom, že se dočkáme arogance, výkřiků i slovenštiny. A navíc tu zůstane pachuť z toho, že se debat a jejich dopadů Babiš bál stejně jako oznámení vlastní kandidatury. On má totiž odvahu jen tehdy, když je to jednoduché. Třeba když s ním dělá rozhovor jeho vlastní zaměstnanec.