Babiš neví, co je koaliční partnerství, má jasno Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek (ČTK)

Lubomír Zaorálek | FOTO: ČTK

Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek varuje před vstupem ČSSD do vlády. Sociální demokracie se totiž dle jeho slov není schopná domluvit na vládnutí s hnutím ANO a trestně stíhaným premiérem v demisi Andrejem Babišem. Zaorálek také připomíná, že vedl předvolební kampaň, ve které dával jasně najevo, že s Babišem vládnout nechce.

Bývalý šéf diplomacie si myslí, že lídr hnutí ANO je podle něj špatným premiérem a on sám má jinou představu o tom, jak by se měla vláda řídit. „Je omyl si myslet, že stejný způsob řízení, který mu fungoval v byznyse, bude úspěšný také při řízení vlády,“ uvedl na otázku redaktorů Mf DNES, zda věří, že by Babiš případnou vládu řídil dobře.

Kritizuje i jeho komunikaci s prezidentem, zejména v kauze novičok. „Premiér a ministr zahraničí s ním mají komunikovat. Mám podezření, že se s ním o tom nebavil nikdo. Já jsem se přitom o podobných tématech s Milošem Zemanem bavil pravidelně,“ připomíná Zaorálek.

Volební lídr sociálních demokratů už od začátku nesouhlasil s vyjednáváním sociálních demokratů o účasti ve vládě. Začátkem května uvedl pro Novinky.cz, že premiér v demisi je stále arogantnější. „Nemám pocit, že ten partner je důvěryhodný. Podle toho, jak se Andrej Babiš chová, tak je to ten starý Andrej Babiš, který nezná slovo kompromis a neví, co je to koaliční partnerství,” doplnil.

Na sestavování vlády nereaguje Zaorálek poprvé. Po konci prvního vyjednávání mezi hnutím ANO a ČSSD se vyjádřil na svém twitterovém účtu: „Uf, to se mi ulevilo! Pořád číst, jak si o nás Babiš utírá boty a držet pusu, protože se vyjednává. Zaplať pánbůh, že to skončilo. Ostatně jsem přesvědčen, že Andrej Babiš nevyčerpal, ale prečerpal svůj čas na vyjednání vlády. Není legitimní, aby dál přežíval ve funkci premiéra!“ uvedl bývalý ministr zahraničí.

Podle Zaorálka je hlavním bodem, na kterém se ČSSD a hnutí ANO neshodnou, otázka mezd. „Pokud nedokážeme zvýšit mzdy, začnou nám odcházet lidé. Musíme podporovat vědu a výzkum, inovace a nespokojit se, že lidé dělají za mizerné mzdy v nadnárodních firmách. Vyšší mzdy jsou podmínka pro další rozvoj,“ řekl v rozhovoru pro Mf DNES.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]