Babiš občas mluví jako Hitler, tvrdí Přemysl Sobotka

Eric Drooker

Bývalý předseda Senátu Přemysl Sobotka označil Andreje Babiše za jednu z největších hrozeb demokracie v České republice. Jeho snaha potlačit diskusi a politickou oponenturu kvůli svým zájmům podle Sobotky připomíná zvyky diktárorů, jakými byli Hitler nebo Stalin. Zároveň však současný místopředseda horní komory Parlamentu přiznává, že na vzestupu hnutí ANO a Andreje Babiše mají svůj vliv i chyby ODS, kterých se v minulosti dopustila.

Přemysl Sobotka se k hrozbě, kterou představuje Andrej Babiš, vyjádřil v souvislosti se současným děním v Rusku. Nejvíce ho děsí nynější následovníci Sovětského svazu, kteří ohrožují demokracii i v České republice. „Obávám se o vývoj demokracie u nás. Ale vy snad máte pocit, že kdo nestál s americkou vlajkou u cesty, má problém? To je směšné,“ řekl Sobotka Parlamentním listům. „Naši demokracii ohrožují přátelé starých totalitních komunistických pořádků, oligarchové vlastnící média a působící v politice. Snaha vytěsnit diskusi a politickou oponenturu pod záminkou řízení státu jako firmy,“ vysvětluje člen ODS. „Víte, kdo takhle mluvil naposled? Hitler a Stalin. Jejich pohrobci jsou nebezpečím demokracie,“ varuje místopředseda Senátu.

Chyby ODS mají podíl na Babišově popularitě

Sobotka si uvědomuje, že na rychlém vzestupu popularity Andreje Babiše a jeho hnutí mají velký podíl i občanští demokraté. „Částečně je to způsobeno i chybami ODS. Stali jsme se stranou moci, a to nás nakonec poškodilo,“ přiznává Sobotka. Myslí si však, že dojde ke změně. „Věřím, že se ODS opět zvedne, má ideologii, má opět vizi a buduje jasný a zřetelný program,“ říká. Andrej Babiš podle Sobotkových slov nemůže veřejnost ovládat dlouho. „Pád pana Babiše je nevyhnutelný, stejně jako je jisté, že žumpa se jednoho dne exkrementy naplní. Otázka je, jak dlouho to bude trvat a jaké škody to naší společnosti způsobí,“ říká s obavou místopředseda Senátu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner