Babiš obvinil Chovance z výhrůžek, tvorby pseudokauz a spojení s Bakalovými médii

Ministři Chovanec s Babišem  (ČTK)

Ministři Chovanec s Babišem | FOTO: ČTK

Andrej Babiš opět zaútočil na Milana Chovance. Na svém facebookovém profilu ho nařkl se spojení s agenturou Bison & Rose, která podle Babiše řídí celé ministerstvo vnitra. Jasné propojení vidí ministr financí i na Hospodářské noviny, které patří do portfolia Zdeňka Bakaly, muže, který Babišovi silně vadí a to nejen kvůli privatizaci OKD. Jak tvrdí vicepremiér, článek, který vyšel dnes ve zmiňovaném deníku a řeší Babišovo místo v dozorčí radě jeho německé firmy, má za úkol ho zdiskreditovat. Chovanec tím prý chce zakrýt popravu Roberta Šlachty a vyvolat pseudokauzu podobnou Čapímu hnízdu.

Celý status Andreje Babiše na Facebooku (bez redakční úpravy):

Tak tímhle mi vyhrožoval ministr vnitra Milan Chovanec v Otázky Václava Moravce i osobně – a hele, už se mě na to ptají Hospodářské noviny! Inscenovaná pseudokauza.

Tady má pan redaktor Tomáš Pergler odpověď:

Nejdříve mi dovolte Vám pogratulovat k přestupu do „nejnezávislejšího“ vydavatelství na trhu, Economia a.s., která vlastní pan Zdeněk Bakala, a které, jak je dlouhodobě známo a po rozhovoru s panem Radimem Jančurou potvrzeno, řídí agentura Bison & Rose.

Víte, já Radimovi Jančurovi věřím. I když máme často rozdílné názory a on je vždycky nahlas říká. Bison & Rose – to je ta agentura, která údajně po nástupu pana Chovance do úřadu řídí i Ministerstvo vnitra. Divný název, co? Člověk by si to snad ani nezapamatoval, kdyby o nich dnes a denně nečetl.

Je opravdu zajímavé, že právě včera mi pan ministr Milan Chovanec na zasedání poslanecké sněmovny vyhrožoval, že to, že sedím v dozorčí radě mé německé firmy, bude „megakauza“! Jak jsem pochopil, je mou účastí v neexekutivní funkci překrýt jeho popravu Roberta Šlachty a rozložení ÚOOZ. Ostatně mluvil o tom už v pořadu Otázky Václava Moravce, kde říkal, že je potřeba se podívat na to, kdo sedí v orgánech společnosti SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH (dále jen SKW) a pan Miroslav Kalousek mu nahlas přitakával. Vidím, že jste to dostali za úkol, tak alespoň teď už vím na vlastní kůži, jak propojení Chovanec – Bison & Rose – Bakalova média funguje. Je zajímavé, že jste se o mojí účasti v dozorčí radě SKW a, opakuji, neexekutivní funkci nezajímal dříve. Odměnu za účast jsem opakovaně uváděl v mém majetkovém přiznání za roky 2014, 2015 a 2016, takže je to dlouhodobě známá věc, ale chápu, že vyvolat zdání pseoudoproblému stejně tak jako u Čapího hnízda se právě teď hodí. Ostatně pan ředitel Miloš Růžička je na to expert.

Předsedou dozorčí rady SKW jsem dlouhá léta a po vstupu do politiky jsem hodlal odejít, ale banky, které financují SKW, si přály stejně jako management společnosti, abych ve funkci zůstal. Byla zároveň provedena právní analýza, která potvrzuje, že mohu tuto funkci zastávat a není to v rozporu se zákony Spolkové republiky Německo ani se zákony České republiky. Mimochodem zasedání se nezúčastňuji, protože nemám čas.

V Německu neexistuje speciální zákon o střetu zájmů, který by zakazoval či omezoval mojí činnost jako předsedy dozorčí rady SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH. Např. čl. 66 německé ústavy (Grundgesetz) stanoví, že členové spolkové vlády se musí vzdát vedoucích pozic a pozic v dozorčí radě obchodních společností. Bundestag může povolit výjimky. Nejsem německý ministr ani člen spolkové vlády. Proto se na mě jako českého ministra tento zákon nevztahuje.

Výše uvedené ustanovení zakotvuje oddělení ekonomických zájmů od výkonu veřejných funkcí. V Německu veřejné funkce nevykonávám, nemůže zde u mě být střet zájmů, či existovat povinnost vzdát se funkce předsedy dozorčí rady SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH. Německé zákony sice vyžadují, aby německý ministr se vzdal pozice člena dozorčí rady ve své německé společnosti. Nevyžaduje ale, aby opustil svou německou společnost, tj. aby jí prodal.

Analogicky platí pro Českou Republiku. Podobná úprava jako v Německu je zakotvena v čl. 70 Ústavy ČR. Je tam odkaz na prováděcí zákon, kterým je zákon č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů, který tuto problematiku blíže specifikuje.

Ani podle české právní úpravy střet zájmů v mém případě neexistuje. Povinnost vzdát se pozice předsedy dozorčí rady SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH ani dle německého ani dle českého právního řádu neexistuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]