Babiš od rána řeší, jak by zvýšil porodnost. Probere to s ministry, to zabere

repro video: anobudelip.cz/cs/

S budoucností národa to vypadá slibně, protože se na to konečně vrhli ti správní lidé.

„Andrej Babiš nám na Twitteru sděluje: Hned po ránu jsme se s
@JuchelkaA potkali s @HnutiProzivotCR. Tahle neziskovka je dost akční, nemá ani korunu od státu ani od municipalit, má 15 000 podporovatelů, financuje se z darů a přišli s plánem, jak zvýšit porodnost. To samozřejmě vítám.“

Sděluje nám, že „porodnost dělají hlavně třetí děti v rodinách“. To by jeden neřekl. Člověk by soudil, že porodnost dělá i jedno dítě a to i bez rodiny a stačí na to matka. Ale tušíme, co měl tak nějak laicky na mysli a hned to také říká, že ohledně počtu dětí na matku „potřebujeme minimálně 2,1 a máme 1,7“.

„Určitě víte, že to už taky delší dobu řeším, protože chci, aby lidi měli co nejvíc dětí,“ spoléhá se Babiš na to, že to o něm „určitě víme“. Pak přichází ovšem pointa, jak na to: „Hlavní důvody, proč si lidi nepořizují třetí dítě, jsou ekonomické. Když máte jedno nebo dvě děti, tak to ještě jde. Třetí dítě znamená větší auto a větší bydlení. A to stojí peníze. Já to beru jako investici a, ano, budeme o tom jednat s našimi ministry.“

No a to je všechno. Víc tam toho není, tak to na Nobelovu cenu zatím nevypadá.

Babiš zřejmě věří v magickou moc peněz. Když je vysolíte, věci se změní. To ovšem platí jen někdy, třeba když dost utratíte, můžete na Letné postavit přesnou kopii Eiffelovky. Nebo na nějakou dobu vymyjete lidem mozky, aby volili lháře. Pak jsou ovšem jevy, které se penězi moc ovlivnit nedají a to je třeba růst porodnosti. Tu totiž můžete vynaloženými prostředky a různou represí jen snížit.

Proč to tak je, není složité pochopit. Každé dítě znamená samozřejmě nějaké náklady. Ty lze lidem do jisté míry poskytnout, když peníze seberete někomu jinému. Lidé ovšem mají děti, protože jsou tak naprogramováni a chtějí je mít. K uspokojení této potřeby jim ovšem většinou stačí malý počet dětí. Protože dnes lidé mohou početí docela snadno regulovat, záleží to pak jen na jejich vůli, kolik těch dětí bude. Problém dalšího dítěte není jen finanční, to se dá nakonec vždycky nějak zvládnout (jinak bychom tu v takovém počtu nebyli). Více dětí znamená také vynakládat více energie, protáhnout o několik let specifický životní styl, jaký rodina s malým dítětem nutně vede, přizpůsobit životní plány. To se nějakou dávkou a půjčkami nedá nahradit.

Bylo by zajímavé vědět, jak vysokou částkou by se museli uplatit rodiče, aby přivedli na svět dalšího potomka. Sám Babiš je miliardář a se dvěma ženami má čtyři děti, takže je to 2,0 dítěte na matku. Pokud ani miliardáři nemají víc dětí, co by ještě pomohlo?

Porodnost klesla právě v bohatých zemích a je zajímavé si všimnout, že rekordní u nás byla za protektorátu a potom za normalizace. Radši nebudeme domýšlet, jaké závěry by z toho Babiš a jeho ministři byli schopni vyvodit. Jenže ani on, ani „@JuchelkaA“ nebo Hnutí pro život nepřijdou na nic převratného. Na to totiž zatím nepřišel nikdo nikde, takže zřejmě nezbude, než přírodě moc nepřekážet a počkat, až si vakuum zaplní sama.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner