Babiš odmítá spustit Ústřední krizový štáb navzdory ČSSD. Vedl by ho Hamáček

První místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO)  (ČTK)

První místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš odmítá spustit Ústřední krizový štáb, ač jde o nutný postup vlády v případě krize. Potvrdil to ministr vnitra Jan Hamáček novináři týdeníku Respekt Ondřeji Kundrovi. Celý problém s koronavirem by přitom v takové chvíli řídilo právě Ministerstvo vnitra a jeho experti, šéfem by se stal Jan Hamáček.

Hamáček tvrdí, že experti z ministerstva aktuálně dělají, co mohou, jenže na krizovém štábu resortu. Na další dotaz, zda navrhoval zřízení Ústředního krizového štábu, uvedl: „Jasně, asi třikrát. Jana Maláčová taky.“

Babiš je momentálně zejména z mediálního pohledu tím, kdo krizi řídí. O toto privilegium by kvůli krizovému štábu velmi pravděpodobně přišel. „Již několik dní marně apelujeme na vládu, aby svolala Ústřední krizový štáb. Ten by pomohl zapojit i řadu odborníků a lépe řídit aktuální krizovou situaci. Co tomu brání? Premiérova obava, že by chvíli nebyl v centru pozornosti? Považuji to za krajně nezodpovědné jednání,“ uvedl k tomu předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Ústřední krizový štáb je pracovním orgánem vlády k řešení krizových situací a je zařazen do systému orgánů Bezpečnostní rady státu,“ píše se na webu české vlády. Ústřední krizový štáb v případě krize nebo válečného stavu připravuje návrhy řešení.

Štáb má osmnáct členů a jeho předsedou je buď ministr vnitra, nebo ministr obrany podle charakteru situace. Znamená to tedy, že by předseda vlády Babiš ztratil hlavní slovo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články