Babiš odmítl debatu s Hřibem. Komunikaci považuje za dostačující

Pražský primátor Zdeněk Hřib a premiér Andrej Babiš  (Twitter @zdenekhrib / Wikipedia)

Pražský primátor Zdeněk Hřib a premiér Andrej Babiš | FOTO: Twitter @zdenekhrib / Wikipedia

Premiér Andrej Babiš (ANO) dostal pozvání na debatu od pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Hřib si v ní chtěl promluvit o vztazích Prahy a státu. Babiš ho ale odmítl. Dosavadní komunikaci prý považuje za dostačující.

Situaci, o které informoval server CNN Prima News, předcházelo Hřibovo pozvání Babiše na debatu. „Vážený pane premiére, chtěl bych vás pozvat na veřejnou debatu, ve které bychom my dva prodiskutovali věci, které se týkají Prahy a jsou mezi městem a státem. Věřím, že transparentní diskuze bude zajímat mnoho lidí a že dorazíte,“ zveřejnil Hřib na sociálních sítích. Babiš ale dopisem odmítl.

Babiš v dominantní části dopisu děkuje primátoru Hřibovi za konstruktivní přístup ohledně spolupráce v majetkové oblasti mezi státem a hlavním městem Prahou. Rovněž zdůrazňuje, že je rád, že pracovní skupiny připravují návrhy dvou směnných smluv k nemovitostem v areálech dvou nemocnic.

V posledním odstavci však odmítá Hřibovo pozvání k debatě. „Vážený pane primátore, dovolte mi také poděkovat za pozvánku na veřejnou debatu s Vámi, kterou jste mi zaslal dopisem ze dne 13. srpna 2020, avšak aktuálně nepovažuji za nezbytné se této debaty účastnit a dovoluji se z ní tedy omluvit. Považuji naši dosavadní komunikaci na pracovní úrovni za dostačující,“ napsal Babiš Hřibovi.

Na premiérovo odmítnutí reagoval primátor na sociálních sítích. „Škoda. Pan premiér Andrej Babiš bohužel vzájemnou veřejnou debatu odmítl. Upřednostňuje, aby jednání mezi Prahou a státem dále probíhalo za zavřenými dveřmi. Má nabídka ale stále platí a pan premiér ji může kdykoliv využít,“ napsal Hřib na Twitteru.

I přesto, že debata mezi oběma politiky a jejich týmy trvá už od podzimu 2018, kdy se Hřib stal primátorem, první náznaky dohody se objevily až letos v červenci. Tedy v době, kdy se Česko posouvá do předvolební kampaně. Pracovní komunikace se doposud nesla ve vyostřeném tónu.

Mezi hlavní neshody patří spory o směnu pozemků. Andrej Babiš by rád v Letňanech vybudoval úřednickou čtvrť. Jako první by se ale měla řešit výměna pozemků ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde chce stát vybudovat traumacentrum.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]