Babiš odmítl nabídku 750 tisíc vakcín AstraZeneca od zemí EU

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Deník ihned.cz informoval o tom, že Česko od členských zemí EU dostalo ze solidarity nabídku 750 tisíc vakcín navíc. Tu však Andrej Babiš podle zdroje blízkého Hospodářským novinám odmítl. Skutečnost dokazuje dokument, který mají Hospodářské noviny k dispozici a jehož pravost podle HN potvrdily dva vysoce postavené zdroje.

Babiš údajně spoléhal na to, že Česko od členských zemí dostane mnohem větší počet vakcín Pfizer. O nabídku 750 tisíc dávek vakcíny AstraZeneca tedy neprojevil zájem. Rozčarování přišlo v momentě, kdy se množství vakcín věnovaných Česku ze solidarity zastavilo na 70 tisících, což Babiš v Radiožurnálu označil za skandál.

V dokumentu, na který server ihned.cz odkazuje, je podle všeho napsáno, že se jedná o „SOS dodávky AstraZeneca pro Česko. Babiš ale tvrdí, že k žádné oficiální nabídce nedošlo. „Kompenzace pro Českou republiku vidělo Německo v rámci AstraZenecy, avšak objem dávek, o kterém mluvíte, nebyl žádnou nabídkou, ale spíše množstvím, které Německo indikovalo jako potřebné pro Českou republiku,“ napsal Babiš HN.

Tento spor souvisí s tím, že výrobce Pfizer/BioNTech dodá v tomto čtvrtletí Evropské unii 10 milionů dávek, které měly země dostat až v závěru roku. Sedm milionů dávek si měly země rozdělit podle počtu obyvatel. Zbylé tři miliony měly dostat země, které si během prvních objednávek zajistily méně vakcín, než mohly. Mezi tyto země patří i Česko. Andrej Babiš však s tímto způsobem rozdělení nesouhlasil a požadoval, aby si tyto země mohly přednostně zajistit více než dané tři miliony. K výsledné dohodě se Česko nakonec vůbec nepřipojilo a dostane tedy jen vakcíny, na které má nárok podle počtu obyvatel, a nikoliv podíl z tří milionů vyhrazených pro potřebné země.

Česká republika aktuálně nemá dostatečný počet vakcín pro své obyvatele. Místo toho premiér mluví o tom, že možná bude třeba pro Čechy zajistit vakcíny, které ještě nebyly schválené Evropskou unií.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články