Babiš odvolal svého náměstka, ztratil prý jeho důvěru

Eric Drooker

Ministr financí Andrej Babiš odvolal svého náměstka Martina Prose. Úředník, který v nepřítomnosti svého nadřízeného žádal Českou národní banku o prošetření možných manipulací pražské mezibankovní sazby PRIBOR, prý ztratil ministrovu důvěru. Babiš, který Prosovi jeho krok vyčítal od dubna, protože měl pocit, že ho náměstek obešel, blíže odvolání nevysvětlil. Další prohřešek se však ve spojení s Prosem neřešil.

Martin Pros však žádné nařízení neobešel, protože podnět centrální bance může podat kdokoliv. Babiše tak nejspíš nerozčílil fakt, že chtěl jeho zaměstnanec řešit podezřelou kauzu, nýbrž to, že si vybral moment, kdy byl ministr na zahraniční cestě. „Zatím jsem ministr financí já. Tady pan náměstek dělá nějakou politiku a mně se to hrubě nelíbí,“ uvedl Babiš hned po návratu ze své cesty po Spojených státech. Jako argument proti svému náměstkovi, který zastupuje ČSSD, používal ministr financí především snahu Prose útočit na české banky. „Bude muset předložit nějaké důkazy, protože to poškozuje dobrou pověst našeho bankovního trhu,“ kritizoval Babiš.

Manipulace sazby může ohrozit i dluhopisy a hypotéky

Pros o prošetření požádal písemně v dubnu. V dopise adresovaném guvernérovi ČNB Miroslavu Singerovi hovoří o znepokojivých zprávách ohledně sazby PRIBOR, z nichž nejzávažnější prý zahrnuje rovněž obavy z manipulace. Případná manipulace se sazbou, která má vyjadřovat, za kolik si banky půjčují mezi sebou, přitom podle Prose může způsobit zkreslení kurzů dluhopisů a ovlivnit i cenu některých hypoték. Ministerstvo financí prý k vyhodnocení sazby PRIBOR nemá pravomoci.

Banka byla zvyklá jednat jen s ministrem
ČNB následně v reakci uvedla, že by uvítala, aby Pros blíže vysvětlil, o co svá tvrzení opírá, a také je konkrétně doložil. Centrální banka také upozornila, že okolnosti dopisu byly z pohledu dlouhodobě nastavené oficiální komunikace mezi veřejnými institucemi velmi nestandardní a v novodobých dějinách spolupráce mezi ČNB a Ministerstvem financí nemají obdoby. „Dopis byl odeslán bez vědomí ministra financí, nebyl označen jako ‚otevřený‘, a přesto byl poskytnutý i médiím,“ dodala ČNB.

Sazbu určuje šest bankovních domů

Výpočet sazby PRIBOR má na starosti soukromá organizace The Financial Markets Association of the Czech Republic. Denní výše sazby vychází z údajů poskytovaných šesti předními bankami. Nyní jsou referenčními bankami Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Expobank.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]