Průzkum agentury Kantar přinesl v Otázkách Václava Moravce České televize volební model, podle nějž by hnutí ANO volilo 25 procent lidí. Není to poprvé, kdy Andreji Babišovi spadly preference a kdy se navíc ukázalo posilování opozice. Odpověď na otázku, kde se tento trend bere a zda mu můžeme věřit, je jasná: Neschopnost vlády řídit stát se projevila tak jasně a je natolik nezpochybnitelná, že to nezachrání ani uplácení seniorů, ani horečná aktivita Marka Prchala na Babišově facebooku. Předseda vlády je osobně zodpovědný za destrukci ekonomiky, za neschopnost zvládnout jakoukoli krizovou situaci a také za ohrožení zdraví a životů českých občanů. Zvláště pak těch, kterým jeho vláda sice posílá dojemné finanční dárky, ale nedokáže je ochránit před fatálním nebezpečím nákazy.
To, co se i téměř devět měsíců od začátku pandemie koronaviru děje při vyhlašování vládních opatření, je neuvěřitelné. Například nyní (v nedělí 13. prosince večer) opět není možné se přihlásit na web, přes který si lze údajně rezervovat místo na plánované plošné antigenní testování, jež má začít 18. prosince.
V tomtéž okamžiku si tři členové vlády včetně premiéra protiřečí v tom, jaká opatření a kdy by měla po zítřejším jednání kabinetu platit. Babiš říká pondělí, ministr zdravotnictví Jan Blatný úterý, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček zase pátek. A do toho se odvíjí nekonečná debata o tom, jestli smíme pít kávu z kelímku a jestli ji smíme pít na ulici, nebo tajně v průchodu.
Ano, možná se tomu můžeme smát. Jenže ten úsměv zase dost rychle ztvrdne, když si představíme situaci živnostníků, jejichž podnikání nyní závisí právě na této vládě nekoncepčních chaotů.
Vláda žene lidi do ulic. I když se nemáme shlukovat. Tento záměr již avizovala Česká unie cestovního ruchu, bouří se restauratéři, své příběhy zveřejňují majitelé penzionů, provozovatelé služeb, cestovních kanceláří, tisíce a tisíce lidí čekají marně na podporu ze strany státu nebo alespoň na jasný plán. Znovu si připomeňme: Již je to devět měsíců od začátku pandemie v České republice a vláda neví, jak bránit společnost. Britové již očkují, Němci připravují organizační plán plošného očkování po schválení vakcíny v EU. A česká vláda? Známe jen pouhé dohady. Jediná logická cesta z tunelu – očkování a testování – je téměř na okraji aktivit naší vlády. Místo toho vyrábí zákazy a příkazy rychlostí Babišovy výrobní linky na toustový chleba v pekárně Penam. Premiér je totiž odborníkem na čerpání dotací, nikoli na obranu společnosti v jakékoli krizi.
Lékaři a sestry jsou vyčerpaní a demotivovaní – logicky. A občané jsou frustrovaní, vláda jim vyhrožuje pokutami a svádí na ně svoje vlastní selhání. A tak pořád dokola. Tento katastrofální amatérismus se projevit musel a nemohou ho už zakrýt ani všechny peníze, které Agrofert a ANO vynakládají na propagaci svého vůdce. V krizi se totiž z nekompetentního blábolila žádný manažer nestane, ani kdyby Prchal sponzoroval na facebooku tisíc videí s novým psem paní Moniky.
Je skutečně smutné, že si již mnohem dříve řada lidí neuvědomila, že člověk Babišova založení vážně nemůže vést zemi. Mnoho z nich to zjišťuje až ve chvíli, kdy Česká republika padá na úplné dno. Někteří lidé museli dokonce zaplatit životem za to, že máme neschopnou vládu. Ještě více lidí ale ztratí zaměstnání nebo obchodní příležitosti, na nichž jsou existenčně závislí. Firmy, za nimiž stojí dlouhé roky tvrdé práce a každodenního budování, nyní krachují a vláda k tomu deprimovaným majitelům posílá jen směšné a neúčinné náplasti.
A my se nyní můžeme jen s hrůzou dívat na to, jak jedeme z kopce, řidič netuší, kde jsou brzdy, a není jasné, co nás čeká, až narazíme. Nic pěkného to ale není, to tak nějak víme. Děsivý deficit veřejných financí se přitom nijak neodráží na tom, že by postižení lidé i firmy měli naději na přežití.
Andrej Babiš selhal. Je škoda, že daleko větší část veřejnosti již dříve nereflektovala všechny jeho problémy, jež jasně signalizovaly, že je něco v nepořádku. Od spolupráce s StB až po jeho střet zájmů. Mohli jsme se vyhnout tomu, co dnes sledujeme a co dnes také žijeme. Kompetentnějším premiérem pro řešení krizové situace by byl dnes opravdu skoro kdokoli. Stačí připomenout, že opozice již v lednu požadovala, aby poslanecká sněmovna řešila připravenost České republiky na příchod nového viru. Tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch spolu s Babišem a celou vládní koalicí toto osamělé volání arogantně přehlíželi. A tak je to se vším.
Volby budou (pravděpodobně) za necelý rok. Do té doby se ještě může stát spousta věcí. Babišovo selhání je ale tak zásadní, že si lze jen těžko představit, že by se v konečných výsledcích neodrazilo.