Babiš opět hrozí vypovězením koaliční smlouvy, tentokrát kvůli státnímu rozpočtu

Ministr financí Andrej Babiš (ČTK)

Ministr financí Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Hnutí ANO bude hlasovat proti rozpočtu na příští rok, pokud schodek překročí 60 miliard korun, se kterým počítá dohoda koaličních stran. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš to řekl v rozhovoru pro DVTV.

Rozpočet by podle jeho náznaků mohl být jednou z příčin vypovězení koaliční smlouvy. Ve vládě ale Babiš hodlá zůstat. „Budu hlasovat proti, když by bylo víc než 60 miliard deficitu.(…) Budu hlasovat proti a hnutí ANO se mnou, bude provizorium, na to vám můžu podat ruku,“ řekl Babiš v DVTV.

Ve vládě by hnutí ANO zůstalo. „Proč bych odcházel (z vlády)? Já budu v provizoriu a všichni budou chodit za mnou a já budu rozhodovat a oni budou chodit s čepicí,“ řekl Babiš DVTV.

Vypovězením koaliční smlouvy hrozil už Babiš tento týden kvůli sporné policejní reformě. Přestože ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) rozhodnutí o policejní reorganizaci ve středu podepsal, hnutí ANO nakonec dohodu nevypovědělo. Oznámilo, že chce jednat o její nové formě.

Ministři mají o rozpočtu jednat znovu příští týden, ve středu debatu odložili. Ministerstvo financí předpokládá v prvním návrhu schodek 48,5 miliardy korun. Upozorňuje zároveň, že výdaje je možné zvýšit o 11,5 miliardy korun tak, aby byla dodržena koaliční dohoda.

„Nechci předjímat, uvidíme, jak to dopadne s rozpočtem,“ řekl Babiš.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner