Babiš opět radí vnitru. Tentokrát jak má bojovat s terorismem, nejlépe zadarmo

Eric Drooker

Ministr financí Andrej Babiš opět kritizoval požadavek svého vládního kolegy, ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který požaduje pro svůj resort tři miliardy korun navíc na zvýšení počtu policistů a boj proti terorismu. Podle Babiše by se proti terorismu mělo bojovat přes tajné služby, ne navýšením počtu policistů v ulicích. Vicepremiér to řekl po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech. Zemana o svém postoji informoval, ten se k němu však nijak nevyjádřil.

Podle ministra Chovance mají jít požadované tři miliardy korun zejména na technické vybavení, což je v souladu se schválenou koncepcí proti terorismu. „Opravdu budeme vést ohledně terorismu politické boje uvnitř vlády? Snaha oslabit policii je pro ANO zjevně tou největší prioritou!“ napsal Chovanec na twitteru.

Babiš už dříve tvrdil, že vnitro má údajně ve svém rozpočtu rezervy a že by uvítal, kdyby ministři sociální demokracie uvažovali i o úsporách. Dnes znovu prohlásil, že ministr vnitra dostal 1,38 miliardy korun na migraci a tyto prostředky podle Babiše čerpá minimálně – využil podle něj jenom 340 milionů korun. Oligarcha poukázal i na to, že je v resortu vnitra neobsazených zhruba 2900 míst, z toho prý 2300 pro policisty.

„Já to spíš považuji za takové nějaké populistické prohlášení, protože si nemyslím, že když zvětšíme počet policistů v ulicích, že tím budeme bojovat proti terorismu. Já myslím, že proti terorismu se má bojovat přes rozvědky, přes tajné služby, infiltrací do prostředí, kde teoreticky by mohl vzniknout někdo, který by tady chtěl páchat teroristické činy. Ty komunity jsou známé,“ prohlásil Babiš.

O požadavcích ministra vnitra se prý navíc dozvídá z médií. Bezpečnost je podle Babiše nicméně priorita a je podle něj potřeba posilovat tajné služby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]