Babiš opět tématem europarlamentu. Jeho jméno obsahuje rezoluce k Pandora Papers

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Europoslanci budou ve středu diskutovat o rezoluci ke zjištěním vyplývajícím z kauzy tzv. Pandora Papers. Ve čtvrtek dopoledne pak budou text schvalovat – a podle informací deníku FORUM 24 se očekává široká shoda. Poměrně tvrdě formulovaný dokument obsahuje jen několik konkrétních jmen, mezi nimiž se nachází i končící český premiér Andrej Babiš (ANO).

Babišovo jméno se vyskytuje v bodu rezoluce, který zní takto: „Evropský parlament vyjadřuje politování nad skutečností, že v Pandora Papers se objevila také řada politiků, včetně těch, kteří přijímají rozhodnutí na vysoké úrovni EU, a vyzývá orgány členských států, aby provedly vyšetřování případného protiprávního jednání; lituje zejména skutečnosti, že politici jako Andrej Babiš, předseda vlády České republiky, a Nicos Anastasiades, prezident Kypru, kteří oba zasedají v Evropské radě, (…) byli zmiňováni v Pandora Papers v souvislosti s offshorovými firmami.“

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Babiš podle zjištění mezinárodního novinářského týmu Pandora Papers poslal v minulosti přes své offshorové firmy téměř 400 milionů korun na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře. Premiér tvrdí, že tím neporušil zákony. Premiér uvádí, že před 12 lety poskytl půjčku, která byla řádně zdaněna, a při nákupu postupoval podle doporučení realitní kanceláře.

Jméno českého předsedy vlády se v rezoluci Evropského parlamentu neobjevuje poprvé. Od roku 2018 byly schváleny již tři, které konstatovaly, že je ve střetu zájmů. Poté, co evropští poslanci odhlasovali první dokument, dorazili do Česka na začátku roku 2019 auditoři Evropské komise. Ti dospěli k tomu, že byly Babišovi a jeho holdingu Agrofert neoprávněně vypláceny dotace.

Další dvě rezoluce kritizovaly nejen střet zájmů, ale také špatně fungující mechanismy v České republice, které konfliktu zájmů dostatečně nebrání. Hovořilo se v nich i o ohrožené svobodě médií nebo o dlouhém protahování vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v níž je Babiš hlavním aktérem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články