Babiš opět tématem europarlamentu. S Komisí budou poslanci řešit vyšetřování střetu zájmů

Premiér  Andrej Babiš a Dita Charanzová, europoslankyně za ANO (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a Dita Charanzová, europoslankyně za ANO | FOTO: ČTK

V pondělí 30. listopadu seznámí zástupci Evropské komise europoslance ve Výboru pro hospodářskou kontrolu (CONT) s průběžnými výsledky auditního šetření ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Jednání je plánované na zhruba hodinu a půl a bude vedeno v režimu in-camera, tedy za zavřenými dveřmi. Dá se však očekávat, že na přetřes přijde i informace o stomilionové dotaci pro pekárnu Agrofertu, která nebude proplacena z EU, ale zatím ani vymáhána od holdingu zpět českou vládou.

„Komise nám sdělí informace o probíhajících auditních řízeních, kdy jedno ze tří šetření je už v závěrečné fázi. Očekávám, že konečně padne datum, kdy bude Evropská komise následovat nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana i senát a také oficiálně zveřejní své závěry o tom, že premiér je ve střetu zájmů,“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert (ČTK)

„Stanovisko Evropské komise o tom, že premiér je ve střetu zájmů, už opakovaně uniklo do médií, nepůjde tak ani o žádnou novou informaci, ale pouze o finální potvrzení toho, co je už delší dobu křišťálově jasné,“ doplňuje Zdechovský s tím, že zásadní budou pro europoslance hlavně informace, jak vše hodlá EK řešit dál, které konkrétní dotace budou označeny za podvod a o jakou částku budou případně zkráceny budoucí platby, pokud už došlo k vyplacení nejen ze státního rozpočtu, ale i evropského.

„Osobně se hodlám ptát předně na to, jak Evropská komise hodlá po Andreji Babišovi vymáhat dodržení práva, protože toto je problém osoby premiéra, který si bohužel za rukojmí bere celou Českou republiku a tím svůj střet zájmů ještě násobí,“ říká Zdechovský.

Audity, které se týkají Babišova střetu zájmů, běží již od ledna 2019. Během té doby došel k finálnímu závěr první z nich, který konflikt zájmů jasně konstatoval. V únoru 2020 navíc Českou republiku navštívila kontrolní mise europoslanců, která taktéž došla k řadě závažných závěrů, a to včetně ohrožení svobody médií v České republice.

FORUM 24 (archiv)

Jedním z nejzávažnějších kroků evropských institucí bylo schválení padesátibodového usnesení Evropského parlamentu v červnu tohoto roku. Zde byly popsány i systémové problémy střetu zájmů českého předsedy vlády. Europoslanci ale po Evropské komisi hlavně žádali rychlejší postup během auditního řízení.

Evropská komise by k definitivnímu závěru i druhého auditu měla dojít velice brzy. Podle posledních dostupných informací to vypadá, že bude znovu konstatován střet zájmů. To by znamenalo, že Česká republika bude vracet i stovky milionů vyplacených dotací. Česká vláda již avizovala, že se kvůli Agrofertu bude s Evropskou komisí klidně i soudit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner