Babiš opět usedl na lavici obžalovaných. Co se odehrálo v soudní síni před Vánoci?

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Městský soud v Praze 19. prosince naposledy projednával obžalobu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho poradkyně Jany Nagyové. Soud mimo jiné vyslechl znalkyni, která prohlásila, že syn šéfa hnutí ANO Andrej Babiš mladší netrpí bájnou lhavostí. Soud byl následně odročen na 4. ledna letošního roku. Nabízíme vám souhrn toho nejdůležitějšího, co se u soudu odehrálo krátce před Vánoci a o co vlastně v celé kauze jde.

Zatím poslední den soudního jednání přinesl hlavnímu aktérovi Andreji Babišovi jen samé nepříjemnosti. Důležité důkazy mu totiž velmi přitížily. Na přání obhájců měli znalci z oboru psychiatrie a psychologie přezkoumat duševní stav Andreje Babiše mladšího, neboť obhajoba od počátku zpochybňovala jeho schopnosti vypovídat. Znalecké posudky však jejich snahu znevěrohodnit juniorovu výpověď smetly ze stolu.

()

V tu chvíli se obžalovaný kandidát na prezidenta Babiš neudržel a sehrál etudu nazvanou „starostlivý a dobrý otec“. Obvinil soudní znalkyni, psycholožku Jindřišku Záhorskou, ze lži, politiky a média z hyenismu, neboť „do politického boje zatahují děti“. Se synem měli skvělý vztah, který narušilo až zveřejnění, že junior trpí schizofrenií. Ovšem tuto informaci zveřejnil sám Andrej Babiš starší. Od té doby svého otce Andrej ml. nenávidí.

„Byl jsem dobrý táta, jsem dobrý táta,“ zaslzel na konec své etudy Andrej Babiš starší. Zareagoval tak i na vyjádření znalkyně z oboru psychiatrie Gabriely Leblové, že junior svoji cestu na Krym na podzim 2017, kam jej v doprovodu Petra Protopopova otec poslal, považuje za nedobrovolnou, a dokonce ji označil za únos.

Vše se točí okolo podvodu s podpisem pod smlouvou o nákupu akcií společnosti Farma Čapí hnízdo. Andrej Babiš mladší prohlašuje, že žádnou smlouvu o koupi akcií firmy, která byla účelově vyvedena z holdingu Agrofert, aby dosáhla na dotaci pro malé a střední podniky, nepodepsal. Podpis pod smlouvou sice je, ale podle soudního písmoznalce Aleše Čulíka rozhodně nejde o juniorův podpis. Ovšem s jistou mírou pravděpodobnosti znalec připustil, že může jít o podpis prezidentského kandidáta a obžalovaného Andreje Babiše staršího. K naprosté jistotě schází odborná zkouška písma, kterou však obžalovaný odmítl. Proč tak učinil, když tvrdí, že se ničeho protiprávního nedopustil, snad prozradí další díly soudního seriálu.

Kauza Čapí hnízdo začala podáním trestního oznámení již v listopadu 2015 a její podstata spočívá v podezření z podvodu, když byla krátce před podáním žádosti o dotaci v roce 2008 z holdingu Agrofert účelově vyčleněna firma ZZN Agro Pelhřimov a proměnila se ve společnost Farma Čapí hnízdo. Jinak by neměla nárok na unijní dotaci pro malé a střední podniky.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Podle vyšetřovatelů bylo vlastnictví farmy zastřeno anonymními akciemi, které získali Babišova dcera Adriana Bobeková, jeho syn Andrej a partnerka Monika. Zaplatil je ovšem Andrej Babiš starší. Propojení Farmy Čapí hnízdo s Agrofertem prokázalo v prosinci 2017 i vyšetřování evropského úřadu OLAF. Poté, co se premiérem stal Andrej Babiš, začaly na vyšetřování působit politické tlaky, ale přesto se komisař Nevtípil nenechal zastrašit a v dubnu 2019 podal návrhy na obžaloby šesti obviněných.

Vzápětí za nejasných okolností rezignoval ministr spravedlnosti Jan Kněžínek a nahradila ho Marie Benešová, která se v minulosti stejně jako Babiš vyjadřovala, že Čapí hnízdo je zinscenované. Krátce poté dozorový žalobce Jaroslav Šaroch změnil právní názor a stíhání všech obviněných zastavil.

V prosinci 2019 však nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnovil trestní stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové. Uložil však doplnění důkazů a termín předání soudu se neustále odsouval a proces odstartoval až na podzim 2022, kdy již Babiš ani jeho pomocníci nebyli ve vládě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články