Babiš opět změnil své stanovisko k trasování. Není prý pravda to, co říkal ještě včera

ČTK

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba ANO) | FOTO: ČTK

Andrej Babiš opět kompletně otočil své stanovisko, tentokrát k tématu trasování. Ještě v pondělí tvrdil, že hygienické stanice uvažují o trasování pouze vážných případů covidu-19, v úterý však řekl pravý opak. „Ta informace, že by se nestíhalo a že bychom trasovali jenom nějaké vybrané případy, není pravdivá,“ uvedl na brífinku po setkání s prezidentem v Lánech.

„Já jsem telefonoval dneska i s panem ministrem. Žádal jsem ho, aby tyhle dezinformace dementoval, aby jasně řekl ten postup. Je potřeba skutečně jasně komunikovat. Já bych poprosil média, aby si počkala na vyjádření ministra zdravotnictví nebo hlavní hygieničky,“ dodal k tématu Babiš s tím, že je systém nastaven správně. Zároveň však odkázal na nový plán, který má vláda představit tento pátek.

Ohledně trasování se v pondělí vyjadřoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle něj se trasovat nepřestane, debata odborníků je prý postavena na stanovení pravidel karantény.

„Karanténa se bude týkat skutečně jen významných kontaktů nakaženého. Chceme, aby se opatření dotkla školy co nejméně. Bude vždy záležet na situaci, ale do karantény může jít třeba i jen část třídy. Žádné plány neopouštíme. Metodika platí od pondělí a sjednocuje postup hygieniků,“ napsal na svůj Twitter.

Andrej Babiš se kromě toho dnes také ostře ohradil proti Světové zdravotnické organizaci (WHO), poté, co vyjádřila znepokojení nad stavem nákazy a trasování v České republice. Podle premiéra nám organizace „nemá co radit“.

„Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře,“ uvedl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner