Babiš osobně udává aktivisty, kteří proti němu protestují. Existuje důkaz

Andrej Babiš  (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Aktivisté ze skupiny AUVA, kteří aktivně vystupují proti premiérovi, získali dokument, který dokazuje, že se šéf hnutí ANO osobně zapojil do nahlašování lidí, nesouhlasících s jeho politickým působením. Jako důkaz předložili fotografie udání, které Babiš poslal na Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Kristýna Frejová (Pavel Hofman)

„Podařilo se nám obstarat foto dokumentu z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran, který dokazuje, že Andrej Babiš osobně podal podnět na aktivistu Ondřeje Fuchse, který bojuje proti jeho osobě. Z podpisu na dopisu, který byl adresovaný úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran, je zřejmé, že udávací dopis psal Andrej Babiš osobně,“ stojí ve zprávě skupiny AUVA.

Dokument, který je přílohou, mimo jiné obsahuje věty jako: „Doposud se nám podařilo zjistit, že plakát byl vylepen na zadním skle blíže nespecifikovaného automobilu“ nebo „Plakát se také vyskytuje na facebookové stránce Nový bojkot Babišových výrobků“ a podobně. Žalobu dal hlavně na jeho e-shop „bojkot.shop.cz“ a „threeka.cz“.

Aktivisté uznávají, že má Andrej Babiš právo na to upozornit úřady, ale myslí si, že v tomto případě jen využil zákona k tomu, aby se zbavil a zastrašil své odpůrce. „Ondřej Fuchs není majitelem stránky Nový bojkot Babišových výrobků, ale je zakladatelem naší skupiny AUVA, která dlouhodobě bojuje proti šéfovi hnutí ANO a která na mítinky jeho hnutí před volbami nosila jím zmiňovaný plakát „Serou vás naše děti? Volte ANO a poserete jim celý život“, zdůrazňují členové AUVA.

Zároveň upozorňují, že se nejednalo o žádnou masovou kampaň proti ANO, ale byla to iniciativa několika na sobě nezávislých aktivistů, kteří nemají s žádnou stranou nic společného a jen se snaží poukazovat na to, že nemají stranu ANO v oblibě.

Ondřej Fuchs ale podle AUVA již v rozhodné době nebyl členem organizačního jádra skupiny a zároveň ani není členem, ani výrazným sympatizantem žádné politické strany ani hnutí. „Andrej Babiš ani nikdo z jeho týmu ho nikdy nekontaktoval a rovnou na něj podal toto udání, které má podle nás omezit naši svobodu slova a právo na vyjádření názoru,“ píše se v prohlášení.

„My, aktivisté skupiny AUVA, vnímáme jako nejhorší fakt, že Ondřej Fuchs dostal pokutu 22.000 Kč, kterou musí zaplatit, a teprve potom se může soudit, jestli nebylo porušeno jeho právo na svobodné podnikání a svobodný názor. Pro aktivisty, bojující proti Babišovi, je to bohužel vzkaz, že za svůj názor budeme tvrdě platit, že je Andrej Babiš sám ochotný psát podobné udávací dopisy,“ tvrdí skupina AUVA.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]