Babiš oznámil, že nová opatření budou platit od středy, vláda o nich rozhodne v pondělí

Premiér Andrej Babiš (print screen FB Andreje Babiše)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: print screen FB Andreje Babiše

Nová opatření proti šíření koronaviru nového typu budou platit od středy, vláda o nich rozhodne v pondělí. V pravidelném nedělním vystoupení na svém facebooku to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Nemají plošně uzavřít ekonomiku jako na jaře, návrhy směřují především k výraznému omezení sociálních kontaktů a shromažďování lidí. Zatím otevřená je podle něj debata o tom, zda se nová pravidla dotknou i mateřských a prvního stupně základních škol. Je to nejtěžší rozhodování, řekl Babiš později České televizi.

Návrhy chce Babiš před zasedáním kabinetu probrat na Bezpečnostní radě státu, s opozicí a tripartitou. Občany znovu vyzval k dodržování přijatých pravidel a semknutí se, jak tomu bylo při jarní vlně epidemie koronaviru.

FORUM 24 (archiv)

„Chceme najít rovnováhu mezi ochranou nemocných a starších lidí a ekonomikou,“ uvedl Babiš k rozhodování vlády. Zopakoval, že jarní omezení fungování země stálo stát 200 miliard korun. „Museli jsme plošně podpořit živnostníky, společnosti s ručením omezeným. My si už nemůžeme dovolit taková opatření,“ konstatoval.

Opatření, která ministři během víkendu probírají s epidemiology i kolegy politiky ze zahraničí, se nemají podle dnešních vyjádření vicepremiérů Karla Havlíčka a Aleny Schillerová (oba za ANO) dotknout ekonomiky. Měla by směřovat k dalšímu omezení kontaktů. „Opatření chceme zacílit a řešit ten hlavní problém (…) to, že někteří lidé nerespektují opatření a stále to podceňují,“ uvedl premiér s odkazem na pokračující noční život kolem barů v centrech měst. Detaily zatím neuvedl, uvedl jen, že směřují k omezení shromažďování lidí.

Zda se dotknou i školek a nižších ročníků základních škol, které dosud pokračují jen s určitými omezeními v běžném provozu, zatím není jasné. Existují různé názory, uzavření škol pro mladší děti si Babiš nepřeje, ale na druhou stranu představují velký počet sociálních kontaktů. Zvážit se musí i dopad na zaměstnanost, pokud by děti nemohly chodit do škol a rodiče by s nimi museli zůstat doma. Od pondělí přecházejí všechny střední a vysoké školy na distanční výuku. Žáci druhého stupně základních škol by měli být střídavě jeden týden ve škole a další se učit z domova.

Vláda podle Havlíčka chystá kompenzační opatření pro obory postižené omezeními. Pro podporu podnikatelů v kultuře připravuje 750 milionů korun, pro podnikatele ve sportu 500 milionů korun, pro provozovatele autobusové zájezdové dopravy miliardu korun. Chystá také podporu pro organizátory veletrhů i podnikání v gastronomii. Vláda podle něj nezapomíná ani na nově uzavřené bazény či kina a počítá s prodloužením některých programů fungujících od jara, například s úhradou nájmů.

Babiš v sobotu po zveřejnění pátečního rekordního nárůstu nových případů přes 8000 opakovaně nevyloučil možnost, že Česko bude muset přistoupit k tzv. lockdownu, tedy zásadnímu omezení života lidí i ekonomiky kvůli epidemii covidu-19. Proti úplnému uzavření země se v neděli vyjádřil prezident Miloš Zeman. Očekává, že zavedená opatření v podobě takzvaného omezení volnočasových aktivit se ze 14 dnů protáhnou minimálně na měsíc. Babiš v neděli v ČT uvedl, že nová pravidla potrvají zřejmě dva až tři týdny. „Pak se uvidí, zda jsme to zvládli,“ dodal. Vláda 5. října vyhlásila v zemi znovu nouzový stav, zatím na 30 dní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com