Babiš parazituje na válce. Rád by získal voliče SPD, jeho cynismus je zarážející

Andrej Babiš  (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš by rád za rok usedl na Pražském hradě, ačkoli zatím tedy oficiálně neoznámil, že bude kandidovat. V posledních dnech a týdnech se mu nakupilo mnoho problémů. A tak jeho PR tým vymýšlí, jak získat pozornost – a zvolil pro to ty nejnižší pudy a nejprostší způsoby: snaží se vyvolat nevraživost lidí k uprchlíkům z Ukrajiny a vnutit občanům, že vláda se „nestará o naše lidi“.

Začalo to nenápadně – Babiš prostě a jednoduše první dny po začátku ruské invaze na Ukrajinu mlčel. Navíc strávil týden v nemocnici, takže ani to mu nehrálo do mediálních karet. Jenže doba pokročila, Marek Prchal přemýšlel, co dělat, a tak se místo domnělého státníka Babiše vrací ten Babiš, jakého známe nejlíp: populista, lhář a hráč na ty nejtemnější struny.

(Týdeník FORUM)

„Já hlavně děkuji vašemu primátorovi. Víte, v Praze nebyly byty pro zdravotně postižené, pro samoživitelky. A já jsem rád, že pro ukrajinské uprchlíky se našel byt na Haštalské a Zlatnické. To je pecka! Praha 1. Pařížská,“ zaznělo od Babiše v poslanecké sněmovně ve čtvrtek během interpelací.

V těchto několika větách je všechno, co shrnuje chování bývalého premiéra a jeho týmu v posledních dnech. V Pařížské sice za státní peníze bydlela několik let Alena Schillerová, která také utratila dva miliony korun za fotky na instagramu, ale to předsedovi hnutí ANO nijak nebrání zneužít známou adresu, aby vzkázal: Záviďte! Podívejte se, kde ti lidé z Ukrajiny bydlí!

Babiše v jeho rétorice zdatně podporují jeho noviny, zejména MF DNES, a pak samozřejmě ostatní členové hnutí ANO. Například výše jmenovaná Schillerová v Partii na CNN Prima News neustále opakovala, že vláda se má starat o občany. Jistě, tak to chodí v tom státě, který se má řídit jako firma Agrofert, v normálních zemích se ale vláda, zejména pokud je válka, stará zejména o vyřešení podobných vážných problémů. Jelikož ale Schillerová staráním se myslí bezuzdné rozhazování peněz ze státní kasy, a to hlavně před volbami,  shodu s kabinetem Petra Fialy asi zrovna nenajde.

(Profimedia)

Kdyby nebyla situace tak vážná, bylo by chování Babiše a jeho zaměstnanců vlastně směšné. Jenže není. Do České republiky přišly statisíce lidí, kteří ztratili domov, své blízké a zachránili si holý život. Potkala je tragédie, jakou si vůbec neumíme představit. Budou tu s námi žít přinejmenším několik měsíců, a to jen pokud všechno půjde dobře. Není to snadné pro ně, nebude to snadné ani pro nás. Právě proto by se každý měl snažit přispět k tomu, aby Čechům jejich solidarita a nadšení pro pomoc Ukrajincům vydržely.

Cynismus, s nímž Babiš přistupuje i k tak strašné situaci, jakou představuje ruská agrese na Ukrajině, je dechberoucí. Ačkoli u něj přece jen nemůže překvapit téměř nic, protože pro naději na další moc udělá všechno, alespoň někdo kolem něj by se měl konečně stydět. Tady totiž nehrajeme o dvě koruny navíc za benzín. Ale o životy nevinných lidí, které by jinak zavraždil Vladimir Putin.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]