Babiš po reportáži o Monice kritizuje ředitelku TV Barrandov

Eric Drooker

Ministr financí Andrej Babiš opět dokazuje svou politickou moc. Tentokrát však nejde o získání výhod pro jeho Agrofert, nýbrž o reakci na reportáž o Monice Babišové, partnerce vicepremiéra. TV Barrandov, kterou ministr zjevně neovládá, totiž upozornila na neproclenou kabelku, kterou si Babišová přivezla z USA. Na oplátku vicepremiér obvinil šéfku komerční televize Marcelu Hrdou ze střetu zájmů, do kterého se prý dostává jako poradkyně České pošty, která usiluje o státní dotace v řádech stovek milionů korun.

Zvláštní doba na kritiku Hrdé

Babišův útok na Hrdou, na který upozornil server Echo24, je podivně načasován zrovna na dobu po odvysílání reportáže, která ministrovi evidentně neudělala radost. Poukázala totiž na fakt, že člen vlády, který neustále hovoří o tom, jak bude pečlivě vybírat daně, nemá v dodržování zákonů pořádek ani doma. Babiš sice argumentoval tím, že své družce „vynadal“ a k neproclení došlo jen kvůli nedorozumění, ale reportáž ho nenechala v klidu. Spor ministerstev vnitra a financí o dotacích pro Českou poštu tak převedl na osobní útok proti Marcele Hrdé.

Babiš káže o střetu zájmů

Bývalá ředitelka České pošty a současná šéfová TV Barrandov totiž stále působí jako odborná poradkyně státního podniku. Tím zřejmě sama dala Babišovi do rukou zbraň, kterou na ní, když se to v současnosti hodí, zaútočil. Na otázku deníku Echo24, co si myslí o souběžném působení Hrdé v komerční televizi a České poště, totiž bez zaváhání řekl: „Není to střet zájmů?“

Chovanec problém neregistruje

Marcela Hrdá prý měla být i jedním z problémů, které Babiš v korespondenci s ministrem vnitra Chovancem žádal vyřešit. Šéf úřadu, pod který Česká pošta spadá, ovšem nemá nic proti setrvání Hrdé jako poradkyně, i když jmenovitě o ní mluvit nechtěl. „Konkrétní osobu nebudu konkretizovat. Nemyslím si, že ta osoba je problematická. Aspoň myslím, že ne pro nás,“ uvedl před novináři Chovanec.

Vyřizování účtů použitím politické moci

Je tedy zjevné, že Babišův „zájem“ o Hrdou má spíše osobní charakter. Jiným způsobem totiž TV Barrandov, která se nebojí Babiše a jeho kroky kritizovat, asi napadnout nemůže. Pokud však ministr financí a majitel Agrofertu mluví o střetu zájmů, měl by si toto téma nejdřív vyřešit sám se sebou. Ze své funkce se do něj totiž dostává permanentně, a pokud ho za to někdo pokárá, bývá buď přímo ve Sněmovně, nebo přes Babišova média urážen a obviňován z ledasčeho.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]